Bp Miziński: Wydarzenia Wielkiego Tygodnia wprowadzają nas w refleksję nad sensem naszego własnego życia i śmierci, zwłaszcza w czasie pandemii

bpmizinski 2021 03 29 095907

Wydarzenia Wielkiego Tygodnia wprowadzają nas w refleksję nad sensem naszego własnego życia i śmierci, zwłaszcza w czasie pandemii – powiedział sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński. Dodał, że jest to czas refleksji nad sensem naszego chrześcijańskiego powołania.

W informacji przekazanej PAP przez biuro prasowe episkopatu bp Miziński zauważył, że czas pandemii zmienił naszą perspektywę „z tej czysto ziemskiej na tę duchową”.

– Temat śmierci na stałe zagościł w przekazach medialnych, w rozmowach z rodziną i przyjaciółmi. Każdego z nas bezpośrednio lub pośrednio dotknęła choroba i śmierć spowodowana pandemią COVID-19. To doświadczenie niejako zmieniło naszą perspektywę postrzegania rzeczywistości z tej czysto ziemskiej na tę duchową. Zaczęliśmy zastanawiać się bardziej nad tym, jaki sens ma życie, które jest tak kruche i ulotne – powiedział.

Podkreślił, że wydarzenia Wielkiego Tygodnia jeszcze mocniej wprowadzają nas w refleksję nad sensem naszego życia i śmierci, zwłaszcza w czasie naznaczonym pandemią.

– Chrystus Pan odkupił nas przez swoją śmierć, nadając tym samym nowy wymiar i nową perspektywę naszej śmierci. Nie jest ona już kresem życia, ale bramą, przejściem do pełni życia w Zmartwychwstałym – powiedział.

Dodał, że współczesne społeczeństwa pragną usunąć myśli o cierpieniu, umieraniu, podczas gdy pandemia niejako zmusiła nas do powrotu do zastanowienia się nad misterium śmierci.

– Jezus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie nadaje sens naszemu cierpieniu i umieraniu na tym świecie. Wskazuje nam, że każde cierpienie i każda śmierć złączone z Jego cierpieniem i śmiercią, przynoszą obfity owoc, nigdy nie idą na marne – zaznaczył. 

Bp Miziński zachęcił do uczestnictwa w liturgii triduum paschalnego, z zachowaniem wszystkich środków bezpieczeństwa i zasad sanitarno-epidemicznych, a w przypadku niemożności, do łączności duchowej za pośrednictwem środków społecznego przekazu.

– Całe życie religijne chrześcijan i cała liturgia Kościoła zmierzają do tych trzech świętych dni, w których dokonało się zbawienie świata. Triduum paschalne stanowi szczyt roku liturgicznego. Przez te trzy dni dane nam jest wejść z Chrystusem w Jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie. Te trzy dni, które upamiętniają Chrystusa ukrzyżowanego, pogrzebanego i zmartwychwstałego, przypominają nam prawdę o Jego zwycięstwie nad grzechem i śmiercią – zaznaczył.

– Wejdźmy poprzez liturgię razem z Chrystusem w ten święty czas, towarzysząc Mu w Jego osamotnieniu, męce i śmierci, abyśmy mogli dostąpić także chwały zmartwychwstania, które wysłużył nam swoim zmartwychwstaniem – dodał bp Miziński.

RL/PAP/WP

Fot. archiwum

Exit mobile version