Coraz więcej chorych na COVID-19. Sytuacja epidemiczna w regionie

img 20210220 201625 2021 03 24 170704

Przybywa chorych na COVID-19 w lubelskich lecznicach. W szpitalu tymczasowym w Lublinie dziś (24.03) rano było 83 chorych, w tym 4 podłączonych do respiratora. Oznacza to, że wolnych było tylko 5 miejsc na oddziale wewnętrznym oraz 6 na respiratorowym.

W szpitalu tymczasowym w Lublinie od 26 marca zostanie uruchomiony czwarty moduł z łóżkami dla pacjentów z COVID-19. – Trwają przekierowania personelu medycznego – mówi wojewoda lubelski Lech Sprawka: – W ten sposób będziemy mieli w szpitalu tymczasowym 112 rozwiniętych łóżek zakaźnych na oddziale wewnętrznym covidowskim plus 10 łóżek respiratorowych. To zapewnia nam stabilizację na poziomie rejonu lubelskiego przy jednoczesnym zachowaniu pewnego stopnia odmrożenia niektórych szpitali, a więc w dalszym ciągu szpitalami niecovidowymi będą szpitale w Bychawie, Bełżycach, Świdniku oraz Szpital Wojskowy w Lublinie.

Wolnych miejsc dla pacjentów zakażonych nie ma obecnie w szpitalach w Janowie Lubelskim, Krasnymstawie, Kraśniku, Łukowie oraz Parczewie. Od dziś nowe miejsca covidowe dostępne są w Łęcznej: – Dzisiaj wzrośnie tam liczba łóżek zakaźnych o 22 miejsca, w tym 5 respiratorowych – podkreśla wojewoda Lech Sprawka: – Jutro będą rozwinięte kolejne łóżka w Krasnymstawie, Tomaszowie Lubelskim. Pierwotnie podobna operacja miała zostać przeprowadzona też w  Parczewie. Ale może tu nastąpić przesunięcie terminu z tego względu, że nastąpiła lekka zmiana koncepcji, ponieważ pierwotnie łóżka te miały być rozwinięte na bazie oddziału ginekologiczno-położniczego. Zmienię jednak polecenie na wniosek dyrektora szpitala i te łóżka covidowe będą rozwijane na bazie oddziału rehabilitacji.

CZYTAJ: Wojewoda lubelski: pilne operacje ratujące życie będą wykonywane

– Mimo ponownego przekształcania części łóżek niezakaźnych w covidowe, pacjenci potrzebujący pilnych zabiegów ratujących zdrowie i życie będą mieli zapewnioną pomoc – dodaje wojewoda: – Żeby zapewnić dostęp pacjentom niezakażonym w sytuacjach, w których należy podjąć interwencję ostrą przy funkcjonowaniu tego zalecenia ze strony ministra zdrowia. Ale podkreślam – zalecenia, nie polecenia o ograniczenie przyjęć planowych. To zalecenie wynika z tego, że jeżeli przeprowadza się zabiegi operacyjne, siłą rzeczy wtedy konieczny jest dostęp dla tych pacjentów łóżek z respiratorami. Jeżeli zabieg nie jest konieczny w najbliższym czasie – mówię o perspektywie 3 tygodni – jest prośba powstrzymania się od tego typu zabiegów. Natomiast tam, gdzie one są konieczne, a ich brak mógłyby spowodować pogorszenie stanu zdrowia, bądź wręcz zagrożenia życia, wtedy oczywiście tego typu zabiegi są przeprowadzane – dodaje.

Średnia siedmiodniowa zapadalności na 100 tysięcy mieszkańców w Lubelskiem pozostaje najniższa w kraju i wynosi 32,7. – Sytuacja nie jest jednak taka sama w całym regionie – mówi wojewoda Lech Sprawka: – Najwyższy wskaźnik jest w powiecie hrubieszowskim – 67,5, na drugim miejscu jest powiat puławski 46,3, następnie świdnicki – 44,4, biłgorajski – 39,9 i miasto Lublin – 39,6.

24 marca w województwie lubelskim zajętych jest 1355 łóżek tzw. covidowych. W sumie szpitale mają 1895 takich łóżek. Wolnych jest 540 łóżek. W przypadku respiratorów na 214 takich urządzeń w szpitalach w województwie lubelskim, zajętych jest 119.

W województwie lubelskim odnotowano dziś 977 nowych przypadków koronawirusa. Minionej doby zmarły 34 osoby chore na COVID-19. Pięciu chorych nie miało innych chorób.

CZYTAJ: Lubelskie: 977 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarły 34 osoby

Na kwarantannie w naszym regionie są obecnie 14 083 osoby. W ciągu minionej doby wykonano ponad 3 800 testów na obecność koronawirusa. 

MaK (opr. DySzcz)

Fot. archiwum

Exit mobile version