„Czytaki”, czyli udogodnienie dla osób starszych i niedowidzących w ryckiej bibliotece

156849539 912937449536015 8050907990669378630 n 2021 03 03 202733

Seniorzy i osoby niedowidzące będą mogły wysłuchać swoich ulubionych książek. Urządzenia umożliwiające odsłuchanie nagranych wcześniej bestsellerów trafiły do Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Rykach. Tak zwane „Czytaki” zostały przekazane przez warszawskie stowarzyszenie „Larix”.

– Była luka w dostępie do literatury zarówno dla osób starszych, jak i niepełnosprawnych. Teraz wypełniamy ją Czytakami – tłumaczy dyrektorka ryckiej placówki Izabela Kępka. – Wyglądają jak dawny telefon komórkowy, niektóre może są troszeczkę większe. W środku takiego urządzenia znajduje się zwykła karta pamięci. W pakiecie startowym otrzymaliśmy ponad 600 książek. Co jakiś czas są aktualizowane, stowarzyszenie nagrywa nowe książki i nam je udostępnia.

– Słyszałam o tym, ale ja czytam tradycyjnie – mówi jedna z mieszkanek Ryk. – Teraz czytam mnóstwo. Wreszcie to, co lubię, a nie to, co muszę. Z tej formy nie korzystałam, ale na pewno jest dobra i przydatna. U nas bardzo dużo ludzi korzysta z biblioteki, mimo zaostrzonych rygorów. Myślę, że to rozwiązanie może się sprawdzić dla tych, którzy nie mogą czytać tradycyjnie.

– To bardzo dobra inicjatywa, bo starsi ludzie też muszą mieć kontakt z książkami – dodaje inna mieszkanka.

– Urządzenie jest bardzo proste w obsłudze. Włączamy je jednym przyciskiem, wybieramy książkę, którą chcemy odsłuchać, i słuchamy – wyjaśnia Izabela Kępka. – U nas oprócz Czytaków mamy też na przykład audiobooki, w zasadzie już od 2014 roku. Na początku czytelnicy też wypożyczali je bardzo nieśmiało. Teraz robią to coraz częściej. Myślę, że to też jest bardzo potrzebne, podobnie jak książki z dużą czcionką. Od wielu lat czytelnicy pytają o książki, które mają czcionkę większą niż standardowa.

– Cały czas staramy się rozszerzać naszą ofertę – podkreśla Anna Szczygielska z Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Rykach. – Osoby starsze bardzo chętnie korzystają z książek z większą czcionką, same nawet o nie dopytują.

– Mamy nadzieję, że to się rozwinie i zainteresowanie będzie naprawdę duże – mówi Izabela Kępka. – To zawsze udogodnienie dla osób starszych. Czasami są takie osoby, którym nie ma kto przeczytać książki, a bardzo lubią słuchać.

– Są osoby, które bardzo chciałyby czytać, ale ze względu na swoje fizyczne ograniczenia niestety nie mogą. Staramy się otwierać i jak najbardziej służyć im pomocą – dodaje Anna Szczygielska.

Czytaki można wypożyczać w ryckiej bibliotece. Dzięki dużym klawiszom ich obsługa nie powinna być kłopotliwa dla seniorów.

ŁuG/WM

Fot. Łukasz Grabczak

Exit mobile version