– Mamy nadzieję, że w drugim kwartale 2021 roku nastąpi bardzo duże przyspieszenie i będziemy mogli przejść już do masowych szczepień populacyjnych – powiedział w poniedziałek szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu do spraw programu szczepień, Michał Dworczyk. Przypomniał, że od wtorku zapisywać na szczepienia będą mogli się seniorzy z roczników 1957-61.
– Dzisiaj (22.03) rozpoczęły się rejestracje osób w wieku 66-65 lat, jutro, 23 marca rozpocznie się rejestracja kolejnych pięciu roczników. To znaczy, że od jutra mogą się zapisywać na szczepienie seniorzy w wieku lat od 60 do 64 lat. Tak naprawdę to będzie oznaczało, że od wtorku już będą mogli się rejestrować wszyscy, którzy zostali ujęci w pierwszym etapie Narodowego Programu Szczepień. Znaczy to, że po raz pierwszy będziemy widzieli na horyzoncie zakończenie pierwszego etapu tego programu – powiedział Dworczyk na poniedziałkowej konferencji prasowej.
Jak dodał, etap ten zakończy się w drugim kwartale 2021 roku. – Mamy nadzieję, że w tym drugim kwartale również nastąpi bardzo duże przyspieszenie i będziemy mogli przejść już do masowych szczepień populacyjnych – mówił Dworczyk.
Szef KPRM przypomniał, że w czwartek, 25 marca rozpoczną się ponowne zapisy seniorów w wieku powyżej 70 lat. Zwrócił uwagę, że grupa ta – zgodnie z wytycznymi Rady Medycznej – przyjmuje wyłącznie preparaty oparte na mRNA.
– I to dlatego seniorzy musieli czekać do 25 marca, bo do tego czasu nie wiedzieliśmy jakie są harmonogramy dostaw szczepionek Pfizera i Moderny na pełen drugi kwartał. Teraz punkty szczepień uzupełniają kalendarze. Ten tydzień jest właśnie bardzo intensywny, dlatego że w trzy spośród pięciu dni roboczych w tym tygodniu ruszają kolejne zapisy – powiedział minister.
Dworczyk podziękował też lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym oraz innym pracownikom punktów szczepiennych. – To dzięki ich mobilizacji możemy realizować Narodowy Program Szczepień – zaznaczył.
CZYTAJ: Michał Dworczyk: AstraZeneca jest bezpieczna i rekomendowana przez lekarzy
W sumie w Polsce wykonano ponad 5 026 tysięcy szczepień. W sumie pierwszą dawkę otrzymało ponad 3 242 tysiące osób, a drugą – prawie 1 784 tysiące osób.
Do Polski dostarczono dotychczas prawie 5 793 tysiące dawek szczepionki, z czego prawie 5 404 tysiące dawek trafiło już do punktów szczepień.
Według danych resortu zdrowia do tej pory odnotowano prawie 5 100 niepożądanych odczynów poszczepiennych i zutylizowano prawie 6 300 dawek preparatu.
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. archiwum