Jakie substancje niekorzystnie wpływają na tarczycę? Wyjaśnią to naukowcy z UMCS

disease 4392177 1920 2021 03 18 092515

Zespół naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie zbada wpływ substancji chemicznych obecnych w środowisku na niedoczynność tarczycy oraz nasilenie choroby Hashimoto. Rozpoczął się nabór osób chętnych do udziału w bezpłatnych badaniach.

– Obejmiemy nimi chorych, ale także osoby zdrowe, które będą tworzyć naszą grupę kontrolną – mówi kierownik badań dr hab. Anna Błażewicz z Zakładu Chemii Analitycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. – Do prawidłowego funkcjonowania tarczycy niezbędne są pierwiastki takie jak np. jod i selen. Więc sprawdzimy, czy na ich zawartość w organizmie będą miały wpływ wykryte i oznaczone przez nas związki toksyczne. To są związki, które są używane do produkcji dywanów, do produkcji mebli, to są związki powszechnie występujące w glebie, w wodzie, ubraniach, w produktach codziennego użytku. A tarczyca jest gruczołem, który jest bardzo wrażliwy na działanie substancji toksycznych.

Dziś rozpoczyna się rekrutacja osób wieku od 18 do 50 lat, z niedoczynnością tarczycy oraz osób zdrowych. Wstępna ankieta dostępna jest na stronie umlub.pl w zakładce Aktualności.

LilKa/WP

Fot. pixabay

 

 

Exit mobile version