We wtorek, 23 marca rozpoczyna się rejestracja na szczepienie osób urodzonych w latach 1957-61. Jak informuje portal gov.pl, zapisy osób w wieku 60-64 lat przy pomocy Internetowego Konta Pacjenta i SMS-a na numer 880 333 333 rozpoczynają się o północy z poniedziałku na wtorek. Natomiast za pomocą infolinii 989 takie osoby mogą rejestrować się od godziny 6.00 we wtorek.
Cały czas trwają też zapisy na szczepienia osób w wieku 65-69 lat. Jak poinformował pełnomocnik rządu do spraw Narodowego Programu Szczepień, Michał Dworczyk, w poniedziałek, w ciągu pierwszych 14 godzin rejestracji na szczepienie przeciwko COVID-19 zapisało się 345 tysięcy seniorów w wieku 65 i 66 lat.
CZYTAJ: Michał Dworczyk: Mamy nadzieję, że w II kwartale 2021 r. przejdziemy do masowych szczepień
Dworczyk ponownie apelował o zgłaszanie się na szczepienia, także preparatem firmy AstraZeneca. Jak mówił, zaufanie do szczepionki koncernu wraca, a liczba zarejestrowanych to dobry prognostyk. Zaznaczył jednak, że cały czas jest to wyraźnie mniej, jeśli chodzi o proporcje zapisywanych na szczepienia osób, niż wcześniej. Jak mówił, AstraZeneca jest preparatem, który nie stwarza zagrożenia, jest rekomendowany przez naukowców i lekarzy, należy więc skorzystać z możliwości zaszczepienia się nim.
W czwartek, 25 marca rozpoczną się natomiast ponowne zapisy seniorów w wieku powyżej 70 lat. Michał Dworczyk zwrócił uwagę, że grupa ta – zgodnie z wytycznymi Rady Medycznej – przyjmuje wyłącznie preparaty oparte na mRNA. – I to dlatego seniorzy musieli czekać do 25 marca, bo do tego czasu nie wiedzieliśmy jakie są harmonogramy dostaw szczepionek Pfizera i Moderny na pełen drugi kwartał. Teraz punkty szczepień uzupełniają kalendarze. Ten tydzień jest właśnie bardzo intensywny, dlatego że w trzy spośród pięciu dni roboczych w tym tygodniu ruszają kolejne zapisy – powiedział minister.
CZYTAJ: Michał Dworczyk: AstraZeneca jest bezpieczna i rekomendowana przez lekarzy
Rząd zaleca, by seniorzy nie wychodzili z domu, tylko zapisywali się zdalnie: telefonicznie lub przez Internet.
Aby zarejestrować się telefonicznie, trzeba zadzwonić na infolinię 989. Do zapisu potrzebny jest numer PESEL. Można także podać numer telefonu komórkowego. Podczas rejestracji pacjent wybiera dla siebie dogodny termin i miejsce szczepienia. Jeśli poda numer telefonu komórkowego, po umówieniu wizyty, otrzyma SMS-a z potwierdzeniem.
Innym sposobem rejestracji jest zapis online na portalu pacjent.gov.pl. Po otwarciu tej strony pojawi się komunikat o możliwości skorzystania z e-Rejestracji na szczepienie. System zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko adresu pacjenta. Jeśli te propozycje nie będą mu odpowiadały, można wybrać datę i konkretny punkt szczepień za pomocą dostępnej wyszukiwarki. Zaraz po dokonaniu rezerwacji, rejestrujący otrzyma powiadomienie SMS-em.
Można też wysłać SMS na numer 880 333 333 o treści SzczepimySie. Po połączeniu z systemem i podaniu kodu pocztowego oraz numeru PESEL, pacjent otrzyma propozycję terminu w konkretnym punkcie szczepień. Jeśli ten termin nie będzie mu odpowiadał, będzie mógł wybrać inne daty. Po zarejestrowaniu, na dobę przed szczepieniem pacjent otrzyma SMS przypominający o terminie i miejscu wizyty.
Można też zarejestrować się w punkcie szczepień. Warto wcześniej umówić się telefonicznie. Numery do punktów szczepień dostępne są m.in. na stronie gov.pl/szczepimysie.
Jednak warto pamiętać, że osobista wizyta w punkcie szczepień wiąże się niekiedy z koniecznością stania w kolejkach, ale też oznacza narażanie się na ryzyko zakażenia.
ToMa
Fot. archiwum