W czwartek, 4 marca w krypcie w podziemiach bazyliki ojców Bernardynów w Radecznicy spocznie kapitan Roman Szumski vel Szczur pseudonim „Urszula”.
Roman Szumski vel Szczur był oficerem AK i WiN. Urodził się w 1910 roku w kolonii Koszki Udryckie niedaleko Zamościa. W latach 1931-32 służył w 23. Pułku Piechoty we Włodzimierzu Wołyńskim, następnie pełnił służbę w Korpusie Ochrony Pogranicza. Podczas kampanii wrześniowej wpadł w ręce Sowietów. Zbiegł z transportu kolejowego do ZSRR. Od marca 1941 roku dowodził placówkami Stary Zamość i Nielisz Obwodu ZWZ-AK Zamość. Po wkroczeniu Sowietów na Lubelszczyznę pozostał w konspiracji.
– Zasłynął z trzech akcji przeciwko władzy komunistycznej – mówi dr Adam Balicki, historyk i regionalista. – Dwie z nich polegały na odbiciu więźniów z więzienia NKWD w Zamościu, a jedna na rozbiciu posterunku MO w Skierbieszowie. Szczególnie ważna była akcja z 8 maja 1946 roku, kiedy to razem z 12 żołnierzami Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość (WiN) uwolnił z zamojskiego komunistycznego więzienia ponad 300 osób.
W czerwcu 1946 r., zagrożony aresztowaniem wyjechał na ziemie zachodnie. Został aresztowany przez UB 28 marca 1949 r. Wyrokiem komunistycznego doraźnego sądu wojskowego został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano w 1950 roku. Jego szczątki odnaleziono w listopadzie 2011 roku w wyniku prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu.
CZYTAJ: Zamość: uroczystości pogrzebowe kpt. Romana Szumskiego vel Szczura
W czwartek, 4 marca w kościele garnizonowym w Zamościu o godz. 9.00 rozpocznie się nabożeństwo żałobne. Pół godziny później zaplanowano przejazd pod Urząd Gminy w Radecznicy. Na placu zostanie sformowany kondukt, który przejdzie do bazyliki ojców Bernardynów przy ul. Klasztornej. Tutaj mszą świętą o godz. 11.00 rozpoczną się uroczystości pogrzebowe. Kapitan Roman Szumski vel Szczur spocznie w krypcie w podziemiach bazyliki św. Antoniego Padewskiego w Radecznicy.
CZYTAJ: To historyczny moment. Bohaterowie spoczęli w bazylice
W krypcie Żołnierzy Wyklętych w podziemiach bazyliki w Radecznicy spoczęli już: w 2017 roku dowódca II Inspektoratu Zamojskiego Armii Krajowej pułkownik Marian Pilarski pseudonim „Jar” i kapitan Stanisław Bizior ps. „Eam”, a w 2019 roku podporucznik Józef Ptyś ps. „Ostry”, Paweł Kalinowski ps. „Francuz” oraz Mieczysław Szewczuk ps. „Włoch”.
CZYTAJ: Trzech Żołnierzy Wyklętych spoczęło w Radecznicy
MaTo / TsF / opr. ToMa
Fot. ipn.gov.pl/pl