Światłowody nowej generacji będą powstawać w Lubartowskiej Strefie Gospodarczej. Produkować je będzie polska spółka IPT Fiber. Na początku zatrudni około 50 osób.
– Chcemy, aby Lubartów był kolebką światowego światłowodu. Przy rejestracji patentu walczyliśmy między innymi z firmami japońskimi, które chciały nas zablokować – mówił dziś (31.03) doradca zarządu spółki Krzysztof Witoń: – Każdy, kto dziś myśli o tym jak będzie się rozkładała adaptacja 5G, jak będą się wdrażane różnego rodzaju innowacje, robotyka, automatyka, nie wyobraża sobie tego bez użycia takiego produktu. A dlaczego? Bo dzisiejszy światłowód ma jeden kanał. Nasz wynalazek to jest siedem niezależnych kanałów za podobną cenę – myślę, że tak to mogę powiedzieć. Warto podkreślić jeszcze jeden element: nasz światłowód nie może być podsłuchiwany.
– Miasto Lubartów sprzedało grunty, które będą służyły do budowy centrum badawczo-rozwojowego firmy IPT Fiber – mówi burmistrz Lubartowa, Krzysztof Paśnik: – To firma, która daje możliwości rozwoju nie tylko w Lubartowie, ale też na terenie całego województwa lubelskiego i powiatu lubartowskiego.
Jaka to korzyść dla Lubartowa? – Podatki przede wszystkim – podkreśla burmistrz Krzysztof Paśnik : – Miejmy świadomość tego, że strefa ekonomiczna rządzi się swoimi prawami. To podatek od nieruchomości, PIT, CIT, od środków transportu, ale również infrastruktura, media, usługi okołofirmowe, miejsca pracy.
– Dlaczego konkretnie Lubartów? Szukaliśmy lokalizacji, na pewno wokół Lublina, ze względu na wiedzę, która jest na UMCS-ie – mówi Tomasz Nasiłowski, prezes Grupy Kapitałowej InPho-Tech, której część stanowi firma IPT Fiber: – Okazało się, że Lubartów był bardzo otwarty na naszą propozycję.
– W powiecie lubartowskim rośnie nowa kadra, bo mamy świetnych uczniów naszego liceum, którzy już teraz są zasypywani ofertami pracy. Mam nadzieję, że i tu będą mogli się wykazać – mówi Ewa Zybała, starosta lubartowski: – Cieszę się, że Lubartów znów będzie na ustach ludzi jako wiodące miasto, jako samorząd, który wdraża nowe technologie, który jest otwarty na nowości.
– Ten światłowód może przesłać siedem razy więcej informacji niż standardowy – podkreśla Tomasz Nasiłowski: – A możliwość przesyłania coraz większej ilości informacji jest kluczowa dla obecnego rozwoju przemysłu i gospodarki. Bardzo dobrze pokazał nam to COVID. W okresie pandemii wszyscy przesiedli się na zdalną pracę i wykorzystują moce internetowe. Okazuje się, że niemal na całym świecie spadła możliwość przesyłu informacji, bo wszyscy nagle z niej korzystają.
Wartość inwestycji w Lubartowie szacowana jest na 65,8 mln zł, z czego 37,5 mln zł ma pochodzić z unijnego dofinansowania.
Ośrodek będzie współpracował z kadrami naukowymi Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Na tej uczelni technologia światłowodowa rozwijana jest od kilkudziesięciu lat.
JPi (opr. DySzcz)
Fot. Jerzy Piekarczyk