W Lubelskiem coraz więcej hospitalizacji w związku z COVID-19. W środę, 3 marca rano zajętych było 864 z 1360 łóżek zakaźnych dla pacjentów z SARS-CoV-2. To oznacza, że wolnych pozostaje około 36% łóżek dla osób zakażonych koronawirusem. Dane te nie uwzględniają szpitala tymczasowego, w którym w środę rano zajętych było 16 z 66 dostępnych aktualnie miejsc. Wieczorem w lecznicy przebywało już 24 pacjentów.
– Jeżeli dynamika wzrostu hospitalizacji utrzyma się, to będziemy rozszerzać zakres działania szpitala tymczasowego – mówi wojewoda lubelski Lech Sprawka. – Będziemy w stanie zapewnić odpowiednią liczbę miejsc. W tej chwili w szpitalu tymczasowym funkcjonują dwa moduły, a moduł to jest 28 łóżek. Jest to związane m.in. z finansowaniem, jeśli chodzi o wynagrodzenie personelu. Wczoraj (03.03) byliśmy blisko wykorzystania jednego modułu prawie w całości. Jeżeli będziemy zbliżać się do granicy drugiego modułu, wówczas podejmę decyzję o ewentualnie zwiększeniu o kolejny moduł.
Wojewoda dodał, że aktualnie najtrudniejsza sytuacja jest w regionie zamojskim. – W niektórych rejonach województwa obserwujemy stosunkowo niewielką liczbę wolnych łóżek covidowych. W znajdujących się rejonie zamojskim placówkach – włącznie ze szpitalem wojewódzkim w Zamościu – zapas wolnych łóżek jest stosunkowo niewielki. A trudno jest przewozić pacjentów znajdujących się w ciężkim stanie do Lublina, Chełma czy Białej Podlaskiej. Dlatego może się zdarzyć, że w niektórych częściach województwa będziemy musieli zdecydować o czasowym powrocie do rozwinięcia łóżek covidowych.
Natomiast w okolicach Lublina jest bezpieczny zapas łóżek dla pacjentów z COVID-19. – Codziennie mamy jeszcze stosunkowo dużą liczbę wolnych łóżek, choćby w szpitalach przy al. Kraśnickiej czy im. Jana Bożego. Jest zawsze kilka wolnych miejsc w szpitalu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji przy ul. Grenadierów czy w SPSK1 przy ul. Staszica. Jest jeszcze Instytut Medycyny Wsi z kilkoma łóżkami – dodaje Lech Sprawka.
Wolne łóżka są też w rejonach Chełma i Białej Podlaskiej.
Pozostaje też stosunkowo duża liczba miejsc respiratorowych. – W ostatnich dniach nie przekroczyliśmy poziomu 90 zajętych łóżek z respiratorami. A w najtrudniejszym momencie na przełomie października i listopada 2021 roku mieliśmy zajętych po 135, a nawet dochodziliśmy do 140 takich miejsc. Natomiast jeśli chodzi o łóżka zakaźne dochodziliśmy wówczas do 1500 zajętych, a teraz mamy ich 900 – wylicza Lech Sprawka.
Obecnie w województwie lubelskim jest w sumie 200 łóżek respiratorowych.
Wojewoda wyjaśnił również tajemnicę „zniknięcia” na stronie Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego 200 łóżek. Dotąd w komunikatach dwa razy policzony były łóżka obserwacyjne. Teraz ten błąd został usunięty.
Dziś (04.03) rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 477 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w województwie lubelskim. W regionie zmarło 17 osób chorych na COVID-19, z czego 8 osób nie miało innych chorób.
CZYTAJ: MZ: 15 250 nowych przypadków koronawirusa, zmarło 289 osób. 477 chorych na Lubelszczyźnie
MaK / opr. ToMa
Fot. archiwum