W dwunastu szpitalach w województwie lubelskim nie ma wolnych łóżek dla pacjentów z COVID-19. Taka sytuacja jest m.in. w Lubartowie, Radzyniu Podlaskim, Janowie Lubelski, Kraśniku, Krasnymstawie, Łukowie, zamojskim szpitalu niepublicznym oraz w SPSK1 i 4 w Lublinie. Zajęte są także wszystkie łóżka w szpitalu tymczasowym w Lublinie.
– W pozostałych szpitalach pozostało niewiele miejsc – mówi wojewoda lubelski Lech Sprawka. – W miarę dobrze wygląda sytuacja w rejonie bialskopodlaskim, bowiem zarówno w samej Białej Podlaskiej, jak i Włodawie czy Międzyrzecu Podlaskim mamy wolne miejsca. Z kolei w rejonie chełmskim jest dosyć duża liczba wolnych łóżek po ostatnich rozwinięciach w Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Chełmie. Jednak w rejonie zamojskim oraz w samym Lublinie jest coraz mniej wolnych łóżek.
CZYTAJ: Wojewoda: Musimy być gotowi na przyjęcie jeszcze większej liczby pacjentów [FILM]
W regionie hospitalizowanych jest około 1400 osób zakażonych koronawirusem. Podczas drugiej fali – w jej szczytowym momencie – w szpitalach znajdowało się nieco ponad 1500 pacjentów. – Powoli zbliżamy się do takiego samego poziomu hospitalizacji. Jak widać z dzisiejszej (27.03) dynamiki zakażeń ten poziom może być przekroczony – dodał wojewoda.
Obecnie w szpitalach województwa lubelskiego jest w sumie 1974 łóżek dla osób zakażonych koronawirusem.
W sobotę (27.03) rano Ministerstwo Zdrowia powiadomiło o 1025 nowych zakażeniach koronawirusem w województwie lubelskim. 20 osób zmarło, z czego 16 miało choroby współistniejące.
CZYTAJ: Lubelskie: 1025 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 20 osób
Wojewoda powiedział, że przed Wielkanocą może zajść konieczność uruchomienie nie tylko czwartego i piątego, ale także szóstego modułu szpitala tymczasowego. – Jesteśmy na to przygotowani. Mamy zgłoszonych do pracy w tej placówce 64 lekarzy, ponad 100 pielęgniarek, ponad 100 ratowników medycznych i kilkadziesiąt osób pozostałego personelu – stwierdził wojewoda.
W szpitalu tymczasowym w Lublinie pacjenci będą przyjmowani do czwartego, 28 łóżkowego modułu od wtorku, 30 marca.
Jak dodał, w pozostałych szpitalach w regionie w razie potrzeby może przybyć nawet kolejnych 780 łóżek dla chorych na COVID-19, w tym ponad 40 łóżek respiratorowych.
ElKa / opr. ToMa
Fot. archiwum