Mateusz Morawiecki na Lubelszczyźnie: Wydłużamy rządowe wsparcie dla firm

morawiecki 8 2021 03 12 164148

Premier Mateusz Morawiecki gościł w województwie lubelskim. Prezes Rady Ministrów rozpoczął wizytę od spotkania w firmie Sigma S.A. w gminie Jastków. Podczas w swojego wystąpienia mówił o rządowym wsparciu przedsiębiorców w dobie pandemii koronawirusa. Następnie premier odwiedził szpital tymczasowy w Lublinie.

– Jeszcze w marcu do polskich przedsiębiorców ma trafić kolejne 4,5 miliarda złotych – zapowiedział w podlubelskim Jastkowie premier. Szef rządu odwiedził firmę Sigma S.A., która zajmuje się projektowaniem oraz produkcją maszyn oraz urządzeń dla górnictwa. Spółka otrzymała wsparcie w ramach Tarczy Antykryzysowej.

CZYTAJ: Mateusz Morawiecki: Podjąłem decyzję o kontynuacji wsparcia dla najbardziej zagrożonych branż

– Podjąłem decyzję o kontynuacji wsparcia dla najbardziej zagrożonych branż – mówi premier Mateusz Morawiecki. – To 4,5 mld złotych przekazane do dyspozycji przedsiębiorców na ochronę miejsc pracy. To jest ok. miliarda złotych przeznaczone na zwolnienia ze składek ZUS. To ok. pół miliarda złotych na tzw. postojowe. Ale są także środki na dopłaty do wynagrodzeń dla pracowników, na utrzymanie miejsc pracy. To ponad miliard złotych. Wreszcie ponad miliard złotych bezzwrotnych dotacji dla małych firm, tzw. mikrofirm, też przeznaczamy na marzec.

Premier dodał także, że pieniądze, „które w zeszłym roku były przeznaczone na ratowanie firm, i które miały być w 25 procentach zwrócone, będą mogły pozostać w firmach i nie będą być musiały zwracane do budżetu państwa”. Zaznaczył, że dotyczy to przedsiębiorców najbardziej dotkniętych przez pandemię, opisanych przez około 50 kodów PKD.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Premier Mateusz Morawiecki odwiedził szpital tymczasowy w Lublinie

– Z nowych rozwiązań w ramach Tarczy Branżowej skorzysta ok. 300 tys. firm i ok. 1 mln pracowników – poinformowała w piątek Kancelaria Premiera Rady Ministrów. Dodała, że po 29 kwietnia rozpoczną się umorzenia subwencji z Tarczy Finansowej 1.0. Jak wskazała KPRM, wsparcie będzie przedłużone dla branż: gastronomia, hotele i obiekty zakwaterowania; zdrowie fizyczne, w tym siłownie, sport i rekreacja; rozrywka i kultura (targi, fotografia, filmy, estrada, muzea); sprzedaż detaliczna (bazary i targi, odzież i obuwie). 

– Państwo polskie ratuje firmy po to, żeby one mogły uratować miejsca pracy – wyjaśnił Mateusz Morawiecki.

CZYTAJ: Premier Morawiecki: Trzecia fala koronawirusa pokazuje, jak ważne było przygotowanie szpitali tymczasowych

Z Jastkowa premier udał się do szpitala tymczasowego w Lublinie. Tam powiedział, że trzecia fala koronawirusa pokazuje, jak ważne było przygotowanie szpitali tymczasowych. Szef Rady Ministrów dodał, że w czasie pandemii koronawirusa trzeba było podejmować trudne decyzje, które mogły wydawać się niepotrzebne. – Dziś widzimy, że te decyzje były właściwe – mówi premier Mateusz Morawiecki: – Wiem też, że możliwość zwiększania liczby łóżek w szpitalach rezerwowych, ta, którą przechowaliśmy, jest bardzo ważna dla zapewnienia większego bezpieczeństwa epidemicznego. Nie żałowaliśmy sił i środków na to, żeby one powstały. Utrzymywaliśmy je na „wolniejszym biegu” w styczniu, w lutym, ale dzisiaj, w połowie marca, one są bardzo potrzebne i uratują bardzo wielu ludzi.

Premier poinformował też, że laboratoria w Polsce mogą wykonywać 90 tysięcy testów w ciągu doby.

Mateusz Morawiecki powiedział, że dochodzenia epidemiologiczne nie zostały zaniechane: – Po drugie mamy gotową bazę na około 90 tysięcy lub więcej testów do wykonania dziennie. Dziś (12.03) wykonanych zostało powyżej 65 tysięcy testów. Może być ich wykonywanych dużo więcej i przypuszczam na bazie zleceń z POZ, o których dziś rano na rządowym zespole kryzysowym rozmawialiśmy, że tych testów będzie więcej. A więc infrastruktura jest gotowa – podkreślił szef rządu.

CZYTAJ: Mateusz Morawiecki: Mamy gotową bazę testową do wykonywania dziennie około 90 tysięcy lub więcej testów

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że Narodowy Program Szczepień jest realizowany w tempie dostosowanym do liczby dawek, która do Polski dociera. – Jesteśmy gotowi zwiększyć liczbę szczepień trzy-, czterokrotnie. Jednak zależy to od dostaw szczepionek – powiedział szef rządu. – Jeśli dostawy szczepionek zostaną zwiększone, to Polska będzie mogła szczepić ponad 10 mln obywateli miesięcznie – dodał.

Premier poinformował, że rozmawiał w czwartek o dostawach szczepionek z szefową KE Ursulą von der Leyen i premierami kilku unijnych państw, po to, by wywrzeć presję w sprawie zwiększenia dostaw szczepionek.

Aktualnie w wizytowanym przez premiera szpitalu tymczasowym w Lublinie przebywa ponad 40 chorych, w tym jeden na oddziale respiratorowym.

W szpitalu tymczasowym w Lublinie czynne są dwa moduły wewnętrzne i jeden respiratorowy. W połowie przyszłego tygodnia ma zostać uruchomiony kolejny 28-łóżkowy moduł lecznicy. Maksymalnie – przy otwarciu wszystkich modułów – w szpitalu tymczasowym będzie 400 miejsc na oddziałach wewnętrznych i 80 na respiratorowych.

MaK / opr. ToMa

Fot. @PremierRP

Exit mobile version