Szef Kancelaria Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu do spraw programu szczepień Michał Dworczyk zaapelował w poniedziałek o rejestrowanie się na szczepienia preparatem firmy AstraZeneca. Zapewniał, że jest on bezpieczny i rekomendowany przez lekarzy.
Podczas konferencji prasowej we Wrocławiu Dworczyk podkreślał, że obecnie, po powrocie do szczepienia preparatem AstraZeneca „powoli wraca” zaufanie do tej szczepionki.
– Nie zatrzymaliśmy Narodowego Programu Szczepień z wykorzystaniem szczepionki AstraZeneca. Dziś widzimy, że inne kraje wracają już do tej szczepionki. Namawiamy do rejestracji i szczepień, bo jest to wyraz odpowiedzialności nie tylko za siebie, ale też za naszych najbliższych. Wraca zaufanie do tej szczepionki. Preparat nie stwarza zagrożenia, rekomendują go lekarze i naukowcy – mówił Dworczyk.
Przypomniał, że w poniedziałek rozpoczęły się zapisy na szczepienia dla seniorów w wieku 66 i 65 lat. Poinformował, że od północy do poniedziałkowego popołudnia na szczepienie preparatem AstraZeneca zarejestrowało się 345 tys. osób. – To jest dobry prognostyk, natomiast cały czas jest to wyraźnie mniej, niż wcześniej, jeśli chodzi o proporcje osób, które zapisywały się na szczepienia, dlatego ponawiamy apel o to, aby nie obawiać się. Jest to preparat niestwarzający zagrożenia, jest to preparat, którym szczepienie rekomendują lekarze i naukowcy – powiedział szef KPRM.
– We wtorek, 22 marca rozpocznie się rejestracja kolejnych roczników – seniorów w wieku od 60 do 64 lat. To oznacza, że od jutra będą mogli się rejestrować już wszyscy ujęci w 1. Etapie Narodowego Programu Szczepień – poinformował minister
– 25 marca rozpoczną się ponowne rejestracje seniorów 70 plus. Ta grupa szczepi się wyłącznie szczepionkami mRNA, zgodnie z wytycznymi Rady Medycznej. Dlatego musiała czekać do tego czasu, aż poznamy harmonogramy dostaw Pfizera i Moderny na II kwartał 2021 – wyjaśniał Dworczyk.
W ciągu ostatniej doby wykonano 9 795 szczepień na COVID-19. W sumie w Polsce wykonano ponad 5 026 tysięcy szczepień. W sumie pierwszą dawkę otrzymało ponad 3 242 tysiące osób, a drugą – prawie 1 784 tysiące osób.
Do Polski dostarczono dotychczas prawie 5 793 tysiące dawek szczepionki, z czego prawie 5 404 tysiące dawek trafiło już do punktów szczepień.
Według danych resortu zdrowia do tej pory odnotowano prawie 5 100 niepożądanych odczynów poszczepiennych i zutylizowano prawie 6 300 dawek preparatu.
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. archiwum