Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk poinformował, że Polska otrzymała deklarację od producentów szczepionek o dostawach w II kwartale 2021 roku około 15 milionów szczepionek przeciwko COVID-19. Z tego 2,5 miliona to szczepionki firmy Johnson&Johnson, czyli jednodawkowe.
Minister Michał Dworczyk zaznaczył, że jeżeli producenci wywiążą się ze swoich deklaracji, pozwoli to na znaczące przyspieszenie programu szczepień.
– Cieszymy się z tego, przygotowujemy się do tego. Punkty szczepień będą dostawały od końca tego tygodnia informacje szczegółowe, które będą pozwalały na przygotowanie się do zwiększenia przepustowości punktów szczepień – mówił szef kancelarii premiera.
CZYTAJ: Michał Dworczyk: Wykonaliśmy już ponad 4 miliony szczepień
Również samorządy zostaną włączone w przygotowanie tych punktów do przyspieszenia programu szczepień w Polsce.
– W kwietniu, maju i czerwcu dostawy szczepionek – przy optymistycznych założeniach – miesięcznie będą wynosiły nawet więcej niż 5 mln – dodał w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Szef resortu zdrowia, zapytany w środę na konferencji prasowej o szczepionkę firmy Johnson & Johnson, podkreślił, że nie jest ona jeszcze dopuszczona. Zaznaczył, że z informacji od Europejskiej Agencji Leków wynika, że pozytywna decyzja zapadnie jeszcze w marcu. Adam Niedzielski powiedział, że jeśli chodzi o II kwartał, to Pfizer deklaruje że tygodniowe dostawy, które w tej chwili wynoszą mniej więcej 360 tys., od kwietnia „prawdopodobnie ulegną co najmniej podwojeniu”. Dodał, że również AstraZeneca zapewnienia, „że to, co w pierwszym kwartale mieliśmy jako zobowiązanie, to tak naprawdę będzie w drugim kwartale już wielkością dostawy miesięcznej”.
Minister Michał Dworczyk poinformował, że jeszcze w tym miesiącu w ramach kontraktu unijnego do Polski dotrze dodatkowa dostawa szczepionek Pfizer-BionTech. Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał o tym z szefową Komisji Europejskiej, Ursulą von der Leyen. Z puli przeznaczonej dla krajów Wspólnoty Europejskiej Polska ma otrzymać 335 tysięcy dawek, co przyspieszy realizację Narodowego Programu Szczepień.
Minister Michał Dworczyk mówił też, że w miarę przybywania chorych na COVID-19 uruchamiane są kolejne łóżka w szpitalach tymczasowych. Ma to umożliwić leczenie innych chorych na oddziałach w szpitalach stacjonarnych.
Od czwartku, 11 marca do szczepienia będą mogły rejestrować się osoby w wieku 69 lat, czyli z rocznika 1952.
CZYTAJ: Minister Dworczyk: W czwartek ruszamy z zapisami na szczepienia dla seniorów w wieku 69 lat
RL / IAR / opr. ToMa
Fot. @kancelaria.premiera