– Zachorowania na COVID-19 mają obecne dynamikę przyrostu powyżej 30 procent tygodniowo. Mamy trwały trend zachorowań. Materializuje się czarny scenariusz – powiedział podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.
Ministerstwo Zdrowia rano 11 marca poinformowało o 21 045 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło 99 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 276 osób.
– Infrastruktura dedykowana walce z COVID-19 jest zajęta w blisko 70%. Niestety mamy cały czas do czynienia zarówno ze wzrostem obłożenia łózek standardowych, jak i respiratorowych. Niestety obserwujemy, że zlecenia lekarzy rodzinnych na testy również dynamicznie rosną. Nie widzimy żadnego sygnału, który mówiłby chociażby o spowolnieniu zainteresowania pacjentów wykonywaniem testów. W tym tygodniu do lekarzy POZ zgłosiło się ponad 150 tys. pacjentów, którzy mieli objawy, albo diagnozowali u siebie ryzyko zachorowania na COVID-19. Te 150 tys. oznacza też wzrost o blisko 1/3 w stosunku do ostatniego tygodnia – mówił minister zdrowia.
– Sytuacja w skali całego kraju jest trudna, ale również zróżnicowana, jeśli chodzi o regiony. W skali całego kraju średnia zachorowań na 100 tys. mieszkańców kształtuje się na poziomie 37 średnio w ciągu ostatnich 7 dni – dodał.
Jak poinformował Adam Niedzielski, w związku z dużą liczbą zakażeń w województwach mazowieckim i lubuskim w regionach tych od najbliższego poniedziałku, 15 marca zostaną wprowadzone podobne obostrzenia, jak w województwach pomorskim i warmińsko-mazurskim. Zamknięte zostaną tam obiekty kulturalne i sportowe. To samo dotyczy basenów, saun, solariów i innych obiektów sportowych. Ograniczona będzie działalność galerii handlowych. Nauka w klasach 1-3 szkół podstawowych będzie odbywać się w trybie hybrydowym.
Obostrzenia w tych województwach będą obowiązywać do 28 marca.
ToMa
Fot. @PremierRP