Mistrzostwa Europy: cztery polskie medale na 800 metrów

800 metrow 2021 03 07 183849

Patryk Dobek triumfował w biegu na 800 metrów podczas rozgrywanych w Toruniu halowych mistrzostw Europy w lekkoatletyce. Srebro zdobył drugi z Polaków – Mateusz Borkowski. Brąz trafił do Brytyjczyka Jamie’ego Webba. Czwarty był Adam Kszczot – trzykrotny halowy mistrz Europy na 800 metrów.

Kilka minut wcześniej dwa medale na tym samym dystansie zdobyły Polki: Joanna Jóźwik – srebro, a Angelika Cichocka – brąz. Złoto wywalczyła Brytyjka Keely Hodgkinson (2:03,88). Jóźwik uzyskała czas 2 minuty i 4 sekundy, a Cichocka był od niej wolniejsza o 0,15 sek.

Dla Jóźwik to drugi medal halowych mistrzostw Europy, po brązie zdobytym w Pradze w 2015. Cichocka również zdobyła swój drugi medal halowych mistrzostw Europy. Wcześniej wywalczyła srebro na 1500 metrów w Pradze.

W niedzielę brązowy medal halowych mistrzostw Europy w siedmioboju zdobył Paweł Wiesiołek. Polak wynikiem 6133 pkt poprawił rekord życiowy. To drugi rezultat w historii krajowej lekkoatletyki. Dwudniową rywalizację wygrał rekordzista świata Francuz Kevin Mayer – 6392 pkt. Srebro wywalczył Hiszpan Jorge Urena – 6158 pkt. To dopiero drugi medal w historii startów Polaków w siedmioboju w halowych mistrzostwach Europy. W 1998 złoto wywalczył Sebastian Chmara, miał wówczas 6415 punktów, co jest też rekordem Polski.

A kolejny brązowy medal dla Polski zdobył Piotr Lisek w skoku o tyczce.