Nałęczów ponownie otwiera się dla kuracjuszy. Obowiązkowe szczepienie lub test na COVID

naeczow 4762970 960 720 2020 06 20 101437 2020 10 27 132707 750x375 2021 03 02 180901

Nałęczów jest gotowy na ponowne przyjęcie kuracjuszy – zapewniają władze miasta i przedstawiciele obiektów sanatoryjnych. Od 11 marca sanatoria znów mogą przyjmować pacjentów skierowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

– Już po pierwszym lockdownie pokazaliśmy, że potrafimy świetnie działać w reżimie sanitarnym – teraz to utrzymujemy – podkreśla Mirosław Derdziński z Uzdrowiska Nałęczów. – My prowadzimy działalność jako lecznictwo uzdrowiskowe szpitalne w szpitalu kardiologicznym, czyli wszystkie standardy mamy zachowane. Przyjmujemy pacjentów na pakiety dla ozdrowieńców po przebytej chorobie COVID-19 oraz pacjentów kardiologicznych, którzy mają wykonany test PCR, czyli ten test na obecność wirusa COVID-19. Dodatkowo do tego zastosowane są wszelkie standardy z rozporządzenia, wszystkie zalecenia nałożone przez Ministerstwo Zdrowia, to jest dezynfekcja, maseczka, dystans.

– Korzystam teraz z zabiegów, przede wszystkim tych na serce – mówi kuracjusz, pan Jacek. – Miałem koronarografię. Przechodzę tu rehabilitację. Zabiegi są różnego rodzaju, np. na wzmocnienie krążenia czy na dobre ciśnienie.

– Ustaliłam sobie zabiegi, bo dostałam skierowanie od doktor neurolog – mówi jedna z kuracjuszek. – Aż się zdziwiłam, że zacznę je już od 15 marca, bo zawsze długo czekałam. To z tego tytułu, że nie ma kuracjuszy. Ale będą. Panie mówiły, że od 11 marca będą zapisy. Nałęczów czeka na kuracjuszy. Gdy wychodzę na spacer, jest cisza i spokój, nikogo nie ma, w sanatoriach jest ciemno. Jest bardzo dziwnie, tak jakby Nałęczów wymarł. Jednak jak są kuracjusze, to jest ruch.

– Bardzo cieszy nas to, że kuracjusze znowu będą mogli zawitać do Nałęczowa w większej liczbie i na większą skalę – mówi burmistrz Nałęczowa Wiesław Pardyka. – Do tej pory głównie w szpitalu kardiologicznym w Nałęczowie były realizowane pobyty związane z najbardziej wymagającymi przypadkami wczesnej poszpitalnej rehabilitacji kardiologicznej. Nałęczów był gotowy już po pierwszej fali pandemii i przyjmował kuracjuszy. To, w jaki sposób te pobyty były realizowane, i fakt, że nie mieliśmy skali zachorowań ani ognisk choroby, wskazywało, że reżimy sanitarne zostały bardzo dobrze przygotowane i zachowane w naszych obiektach w Nałęczowie. W tej chwili oczywiście przyjazd kuracjusza będzie warunkowany negatywnym wynikiem testu. 

– Warunkiem rozpoczęcia leczenia jest otrzymanie dwóch dawek szczepionki na Sars-CoV-2 lub negatywny wynik testu wykonany nie wcześniej niż 4 dni przed rozpoczęciem pobytu – wyjaśnia rzeczniczka prasowa lubelskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Małgorzata Bartoszek. – Testy sfinansuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Nie jest potrzebne żadne dodatkowe skierowanie na badanie. Pacjenci, którzy oczekują na leczenie uzdrowiskowe, będą mogli je rozpocząć na podstawie skierowania potwierdzonego przez oddział wojewódzki funduszu. O terminie rozpoczęcia leczenia pacjenci zostaną powiadomieni listownie lub telefonicznie. O wyniku testu przed wyjazdem poinformuje pacjenta uzdrowisko, do którego pacjent został skierowany. W przypadku negatywnego wyniku testu uzdrowisko potwierdzi telefonicznie rozpoczęcie leczenia. Jeżeli pacjent został zaszczepiony, nie ma obowiązku wykonania testu w kierunku Sars-CoV-2.

– Na razie kuracjuszy jest mało ze względu na koronawirusa – mówi pan Jacek. – Jesteśmy przez to ograniczeni. Na przykład pomimo tego, że jesteśmy z kolegą na jednej sali, to na jadalni siedzimy osobno. Tego wymagają przepisy i ośrodek po prostu się dostosowuje.

– Chciałabym podkreślić, że pacjenci podczas leczenia uzdrowiskowego mogą czuć się bezpiecznie – zaznacza Małgorzata Bartoszek. – Po pierwsze, ponieważ personel udzielający świadczeń w uzdrowisku został zaszczepiony, po drugie, obiekty uzdrowiskowe spełniają restrykcyjne normy sanitarne GIS, po trzecie, wszyscy pacjenci przebywający w sanatorium będą mieć negatywny wynik testu albo zostali zaszczepieni.

Według szacunków tylko w marcu z leczenia uzdrowiskowego skorzysta pacjentów z Lubelszczyzny.

ŁuG/WM

Fot. pixabay.com

Exit mobile version