Nastolatka z Lubartowa wygrała międzynarodowy konkurs

dsc 7719 2021 03 22 211735

Nastolatka z Lubartowa pokonała kilkuset konkurentów z Polski, Ukrainy, Białorusi, Niemiec, Włoch, USA i Chin. Praca Nikoli Woch uczennicy Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Lubartowie otrzymała I nagrodę w VIII Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „Pejzaże Mistyczne – Architektura Lublina i okolic” w kategorii klas IV-VIII. Międzynarodowa nagroda trafiła do podopiecznej Edyty Weremczuk, która z młodą artystką pracuje zaledwie od roku.

– Wszyscy jesteśmy tutaj dumni z osiągnięcia Nikoli – mówi Edyta Weremczuk. – Na zajęciach realizujemy bardzo różne tematy. Są to zajęcia warsztatowe, rozwijające umiejętność patrzenia, przenoszenia zaobserwowanych zjawisk na papier. W tym konkursie była tematyka, która jest nam bliska, ponieważ Lublin jest miastem wojewódzkim, jest niedaleko nas i myślę, że znajduje się tam wiele ciekawych zabytków godnych zauważenia. Jak widać, młodzież chętnie podjęła ten temat i stąd sukces jest efektem tej naszej pracy – dodaje.

– Zdecydowałam się wziąć udział w konkursie, ponieważ do Lublina często przyjeżdżam. Mam też tam rodzinę – wypowiada się Nikola Woch. – Uważam, że jest to piękne miasto z wieloma zabytkami. W dodatku ma bardzo inspirującą architekturę. Wykonywałam tę pracę brązowymi kredkami z różnymi odcieniami, akwarelami i ołówkiem. Na rysunku znalazła się jedna ze starych kamienic – tłumaczy.

– Nikola pracuje ze mną dopiero od tego roku szkolnego, zaledwie kilka miesięcy. Natomiast 4 poprzednie lata pracowała z moją koleżanką, Izabellą Dybałą. Myślę, że w tym sukcesie widać też te lata pracy – mówi Edyta Weremczuk.

– Od przedszkola miałam pasję malarską – twierdzi Nikola Woch. – W przedszkolu też dużo konkursów wygrywałam – tłumaczy.

Konkurencja w tym konkursie była naprawdę spora. – Dowiedziałam się o tym dopiero, jak wygrywałam. Zrobiło to na mnie bardzo duże wrażenie. Myślę, że tego sukcesu nie mogę zawdzięczać tylko sobie, ponieważ pani Edyta poświęciła mi dużo pracy – odpowiada Nikola Woch.

– Nikola również muzykuje, bierze udział w zajęciach sportowych i z sukcesami także w konkursach recytatorskich – informuje Edyta Weremczuk. – Jest również bardzo dobrą uczennicą. Od IV klasy szkoły podstawowej ma czerwony pasek. Świadczy to o tym, że godzi naukę z pasją. Staramy się jej tutaj zapewniać jak najlepsze warunki do rozwoju – dodaje.

– Mam milion pomysłów na minutę, aż sobie czasem zapisuję w notatniku. Nawet w szkole, gdy są zajęcia online, jak jest wolna minuta, robię szybki szkic, żeby tylko nie zapomnieć – dodaje Nikola Woch.

Jak widzisz dalej swoją przyszłość? – Chcę ją połączyć ze wszystkimi moimi zajęciami. Bardzo w szkole lubię biologię i myślę, że w przyszłości chciałabym zostać lekarzem – mówi Nikola Woch.

Konkurs odbywał się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego, Lubelskiego Kuratora Oświaty oraz Prezydenta Miasta Lublin, a jego organizatorem były Szkoła Podstawowa numer 25 w Lublinie, Dzielnicowy Dom Kultury Bronowice w Lublinie, Caritas Archidiecezji Lubelskiej.

Na konkurs wpłynęły 787 prace plastyczne z 86 szkół podstawowych w Polsce oraz 9 szkół podstawowych z Ukrainy, Białorusi, Niemiec, Włoch, USA i Chin.

JPie / WT

Fot. Jerzy Piekarczyk

Exit mobile version