Nowoczesna i przestronna. Bialska Onkologia już działa

156722342 270554534462143 7004845289721230101 n 2021 03 01 181914

Bialska Onkologia rozpoczęła dziś (01.03) swoją działalność. To największa inwestycja szpitala w Białej Podlaskiej w ciągu ostatnich lat, której koszt wyniósł 63 mln złotych. Teraz pacjenci chorzy na nowotwory będą mieli zapewnione bardzo komfortowe warunki leczenia.

– 1 marca w budynku Bialskiej Onkologii rozpoczęły przyjmowanie poradnie: onkologiczna, hematologiczna. Została tam także uruchomiona chemioterapia dzienna. Zostały one przeniesione z głównego kompleksu szpitala w swoje miejsce docelowe – informuje Magdalena Us, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej. – Nie zwalniamy tempa. Mamy nadzieję, że już niebawem przeniosą się tu kolejne oddziały. Jednym z nich będzie hematologia. Obecnie ma ona 9 łóżek, a docelowo będzie miała 25. Drugim będzie onkologia kliniczna, która teraz liczy 25 łóżek, a w strukturze nowej Bialskiej Onkologii będą to 54 łóżek. Oddziały te więc znacznie się powiększą.  

– Do tej pory mieściliśmy się w oddziale, który już powoli przestawał spełniać swoje funkcje. Bardzo brakowało nam sal jednołóżkowych dla chorych z zaburzeniami odporności. Często też musieliśmy robić dostawki. Koniecznie trzeba było więc poprawić warunki leczenia pacjentów onkologicznych – wyjaśnia dr n. med. Piotr Centkowski, ordynator Oddziału Onkologii Klinicznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej. – A tych chorych jest coraz więcej. Coraz więcej też chorych, którzy dotąd leczyli się w innych ośrodkach, wraca do nas. Mieszkają oni w okolicy, ale zaczynali leczenie w Warszawie czy Lublinie. I po pewnym czasie wracają do bialskiego szpitala.

Pacjenci dobrze czują się w nowym budynku. – Tu jest komfort. Wszędzie widno, duża przestrzeń. To nowoczesny budynek. Nie ma tłoku, jak w starym obiekcie – mówią.

Jakim sprzętem dysponuje bialska onkologia? – Będzie osobny rentgen, osobne USG, nowa mammografia. Został zakupiony też trzyteslowy tomograf. Ma on znacznie większe możliwości, jeśli chodzi o wykonywanie badań radiologicznych. Liczymy, że uda nam się w znacznie większym zakresie wykonywać takie badania u chorych z rakiem odbytnicy czy prostaty. Wcześniej mieliśmy pewne ograniczenia w dostępie do tomografii. Kupiliśmy też dodatkowe onkoczepki. To aparaty do chłodzenia skóry głowy. Mają one zapobiegać wypadaniu włosów po chemioterapii – wymienia dr n. med. Piotr Centkowski.

– Na parterze jest wydzielony fragment na dużą pracownie badań endoskopowych. Dyrekcja szpitala liczy, że badania te będą wykonywane w bardzo dużej liczbie, co pozwoli zniwelować kolejki – dodaje dr n. med. Piotr Centkowski.

W związku z otwarciem Bialskie Onkologii placówka poszukuje dodatkowych lekarzy onkologów i hematologów, również takich, którzy są w trakcie specjalizacji. – Mamy też miejsca dla tych, którzy chcieliby zacząć specjalizację z onkologii. Poza tym zostały złożone dokumenty w sprawie przyznania miejsc akredytacyjnych także na hematologii – mówi dr n. med. Piotr Centkowski.

Obecnie na Oddziale Onkologii Klinicznej i Hematologii pracuje 16 lekarzy.

Dodajmy, że budynek Bialskiej Onkologii został nominowany do konkursu DOM 2020 o Kryształową Cegłę na najlepszą inwestycję budowlaną po obu stronach wschodniej granicy Unii Europejskiej.

MaT / opr. ToMa

Fot. Małgorzaty Tymickiej

Exit mobile version