„Obczaj ocb?” – komiks i teatr pomogą w międzypokoleniowej komunikacji

welcome little one 1 724x1024 1 2021 03 16 200541

Obrazkowy słownik slangu młodzieżowego powstaje w Zwierzyńcu. „Obczaj ocb?”, czyli o co biega? – to tytuł projektu realizowanego przez tamtejsze Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną.

Do końca kwietnia pomysłodawcy zbierają hasła, zwroty młodzieżowe i powiedzonka na co dzień funkcjonujące w środowisku. Potem uczestnicy projektu ze starszych klas szkoły podstawowej i młodzieży z Zespołu Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Zwierzyńcu rozpoczną przygodę z komiksem i teatrem.

– Centrum Kultury Biblioteka i Publiczna debiutuje we wnioskowaniu do programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych”, a pomysł powstania słownika slangu młodzieżowego zrodził się bardzo spontanicznie – mówi Agnieszka Maciucha, kierownik Biblioteki Publicznej w Zwierzyńcu: – Podczas luźnej rozmowy doszliśmy do wniosku, że pewne zwroty, funkcjonujące wśród młodzieży i dzieci słownictwo staje się coraz bardziej obce osobom dojrzałym i starszym. Tym samym pomyślałyśmy, że dobrze by było zebrać te wszystkie hasła i zwroty, które sprawiają trudności w komunikacji międzypokoleniowej.

– Wspierać nas będą w tym projekcie pan Grzegorz Molas, rysownik i grafik, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, pan Bartłomiej Miernik, reżyser, twórca bloga Miernik teatru, absolwent wydziału wiedzy o teatrze Warszawskiej Akademii Teatralnej – mówi Edyta Sadło, dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Zwierzyńcu: – To są panowie, którzy będą realizowali kolejne części projektu.

– Etapami powstawania słownika będą cykle warsztatów, natomiast cała formuła zamykająca to wydanie będzie traktowała przez obraz i słowo, a mianowicie obrazujemy konkretny zwrot czy konkretne hasło podczas warsztatów komiksowych. Drama jako element warsztatowy także zaktywizuje na swój sposób młodych ludzi – mówi Agnieszka Maciucha.

– Z racji tego, że prowadzę zajęcia rozwijające zainteresowania o tematyce literacko-językowej, byłam przekonana, że jestem na czasie z językiem młodzieżowym, chociażby z racji wykonywanego zawodu, ale muszę przyznać, że uczniowie zaskoczyli mnie ogromem wyrażeń i często miałam wrażenie, że opowiadają mi o zupełnie obcym języku – mówi Anna Greszta, nauczyciel języka angielskiego: – Z wielką przyjemnością włączyłam się w akcję.

– Nie możemy się doczekać efektów – mówi Agnieszka Maciucha: – Wyobrażamy to sobie jako piękne ilustrowane wydawnictwo inspirowane pomysłami ludzi młodych, ale też jako narzędzie do porozumiewania się pomiędzy pokoleniami.

– Efekt tej pracy największy wydźwięk będzie miał chyba długoterminowo – mówi Edyta Sadło: – Wydaje mi się, że powrót do tego, co zostanie teraz stworzone po kilkudziesięciu nawet latach będzie dla nas olbrzymią przyjemnością i zaskoczeniem. Natomiast dla młodych pokoleń to, co teraz tworzymy, może się okazać takim językiem „dinozaurów”.

– Powstanie swego rodzaju dokument, bo język młodzieżowy zmienia się bardzo dynamicznie, więc to, co stworzymy teraz, za kilkanaście lub nawet kilka lat stanie się archaizmem – podkreśla Agnieszka Maciucha.

– Słownik będzie nosił tytuł „Obczaj ocb!”- mówi Aleksandra Kur, instruktor ds. turystyki w Centrum Kultury w Zwierzyńcu: – Obecnie jesteśmy na etapie zbierania, zapisywania haseł, zwrotów i powiedzeń młodzieżowych. Zebrane hasła przesyłamy do nas na Messengerze przez profil facebookowy. Młodzież może również wrzucać swoje propozycje do specjalnej skrzynki, wystawionej przed drzwiami Centrum Kultury. Zachęcamy wszystkich ludzi ze Zwierzyńca i okolic do włączenia się w tę akcję, bo razem możemy stworzyć coś naprawdę ciekawego.

Słownik zostanie wydany w formie książki oraz e-booka, a jego premiera i podsumowanie zadania odbędą się jesienią.

Projekt powstanie dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2021″, który realizuje Narodowe Centrum Kultury.

AP (opr. DySzcz)

Fot. kultura-zwierzyniec.pl

Exit mobile version