Obostrzenia od soboty. Sprawdź szczegóły

covid 2021 03 26 224231

– Zakaz handlu detalicznego artykułami budowlanymi, artykułami do remontu i meblami w obiektach o powierzchni powyżej 2000 m kwadratowych od 27 marca do 9 kwietnia, a także m.in. zakaz działalności salonów fryzjerskich – przewiduje zmienione rozporządzenie Rady Ministrów. Dodatkowo od poniedziałku, 29 marca zawieszona zostaje stacjonarna działalność placówek przedszkolnych i żłobków.

CZYTAJ: W sobotę wchodzą w życie nowe obostrzenia

Do 9 kwietnia zakazana jest działalność salonów fryzjerskich i urody, salonów kosmetycznych, studiów tatuażu oraz piercingu.


Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

W placówkach handlowych, na targu lub poczcie będą obowiązywały nowe limity osób: 1 osoba na 15 metrów kwadratowych – w sklepach do 100 metrów kwadratowych powierzchni oraz 1 osoba na 20 m kw. w sklepach powyżej 100 m kw.

Ograniczenie do 1 osoby na 20 metrów kwadratowych dotyczy też obiektów kultu religijnego.

Od 27 marca do 9 kwietnia zaostrzone zostaną restrykcje związane ze sportem na terenie całej Polski. Działalność sportowa zostanie ograniczona tylko do sportu zawodowego. Zamknięte zostaną wszystkie rekreacyjne obiekty sportowe tak jak korty tenisowe czy ścianki wspinaczkowe. Wstrzymana zostanie rywalizacja młodzieżowa. Ponadto wprowadzono zakaz przeprowadzania „egzaminów na uprawnienia do uprawiania turystyki wodnej (patenty żeglarskie oraz patenty i licencje motorowodne)” oraz „organizowania i prowadzenia szkoleń oraz egzaminów na tytuły instruktora lub trenera sportu”.

W zawodach sportowych, które wciąż mogą się odbywać, w dalszym ciągu obowiązuje ścisły reżim sanitarny oraz zakaz wpuszczania kibiców na obiekty sportowe. Indywidualnie sport można uprawiać jedynie poza obiektami sportowymi „z zastrzeżeniem przestrzegania obowiązku zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki w miejscach objętych tym obowiązkiem, zachowania odległości między osobami poruszającymi się pieszo oraz liczby uczestników znajdujących się w tym samym miejscu”.

Od 29 marca do 11 kwietnia zawieszone zostaje stacjonarne funkcjonowanie publicznych i niepublicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz innych form wychowania przedszkolnego. Zajęcia mają być realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego ustalonego przez dyrektora sposobu realizowania zajęć.

CZYTAJ: Przemysław Czarnek: Musimy zawiesić stacjonarną pracę przedszkoli, by powstrzymać trzecią falę epidemii

Jednocześnie dyrektorzy mają obowiązek zorganizować zajęcia w przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej lub innej formie wychowania przedszkolnego, dla dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, a także dla dzieci m.in. pracowników medycznych, pomocy społecznej, służb porządkowych i oświaty. Zajęcia mają być organizowane na wniosek rodziców. Chodzi o rodziców dzieci, którzy: są zatrudnieni w podmiotach wykonujących działalność leczniczą, realizują zadania dotyczące koordynacji ratownictwa medycznego, realizują zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, pełnią służbę w jednostkach zapewniających bezpieczeństwo i porządek publiczny, wykonują działania ratownicze, są zatrudnieni w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej, są zatrudnieni w ogrzewalniach i noclegowniach, są zatrudnieni w placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku, są zatrudnieni w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, regionalnych placówkach opiekuńczo-terapeutycznych oraz w interwencyjnych ośrodkach preadopcyjnych, są zatrudnieni w formach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, są zatrudnieni w jednostkach systemu oświaty.

Ze względu na specyfikę działania, nie będzie ograniczenia funkcjonowania przedszkoli specjalnych, oddziałów specjalnych w przedszkolach ogólnodostępnych oraz oddziałów przedszkolnych specjalnych w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych.

Do 11 kwietnia zajęcia z zakresu praktycznej nauki zawodu, w tym zajęcia w formach kursowych, odbywać się będą wyłącznie z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, o ile wynika to z programu nauczania. Do 11 kwietnia młodociani pracownicy z branżowych szkół I stopnia nie będą mieli organizowanych zajęć praktycznych u pracodawców. Pracodawca będzie zobowiązany zwolnić młodocianego pracownika z obowiązku świadczenia pracy.

Do 11 kwietnia ograniczono funkcjonowanie żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów. Ograniczenie to polega na zawieszeniu sprawowania opieki oraz prowadzenia zajęć opiekuńczo-wychowawczych i edukacyjnych. W rozporządzeniu zaznaczono, że wyjątkiem jest sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej). Na to dyrektor placówki ma obowiązek wyrazić zgodę. 

CZYTAJ: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy ponownie wydłużony

W piątek opublikowano także rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wydłużenia dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 11 kwietnia. Zasiłek ten będzie przyznawany na dotychczasowych zasadach.

RL / PAP / opr. ToMa

Fot. @MZ_GOV_PL / pixabay.com

Exit mobile version