Od poniedziałku kolejne województwa z nauczaniem hybrydowym w klasach I-III

szkola 2020 10 08 220949 2021 03 12 130430

Wprowadzenie ponownego ograniczenia funkcjonowania klas I–III szkół podstawowych w woj. pomorskim, mazowieckim i lubuskim i kontynuowanie ograniczenia w woj. warmińsko-mazurskim przewiduje rozporządzenie, które w piątek (12.03) ukazało się na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

To rozporządzenie zmienia rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Z dokumentu wynika, że od poniedziałku 15 marca do 28 marca z uwagi na wysoki wzrost zachorowań na COVID-19 konieczne jest wprowadzenie ponownego ograniczenia funkcjonowania klas I–III szkół podstawowych w woj. pomorskim, mazowieckim i lubuskim oraz kontynuowanie ograniczenia w woj. warmińsko-mazurskim.

Ograniczenie funkcjonowania szkół podstawowych w zakresie klas I-III klas będzie polegało na prowadzeniu zajęć w systemie hybrydowym. Będzie on polegał na naprzemiennym prowadzeniu zajęć w budynku szkoły przy zachowaniu reżimu sanitarnego oraz zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego ustalonego przez dyrektora sposobu realizowania zajęć.

Oznacza to, że nie więcej niż 50 proc. uczniów będzie uczyć się w trybie stacjonarnym, a pozostałe – w sposób zdalny.

– Zadaniem dyrektora szkoły podstawowej będzie ustalenie harmonogramu prowadzenia zajęć zdalnie i w budynku szkoły, biorąc pod uwagę, w miarę możliwości, równomierne i naprzemienne realizowanie tych zajęć przez każdego ucznia – czytamy w uzasadnieniu.

W pozostałych województwach uczniowie klas I–III szkół podstawowych oraz dzieci w wychowaniu przedszkolnym kontynuować będą naukę stacjonarną z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.

Z projektu wynika również, że mając na względzie potrzebę zahamowania rozwoju epidemii COVID-19 zaplanowano przedłużenie trwającego ograniczenia funkcjonowania klas IV–VIII szkół podstawowych dla dzieci i młodzieży, szkół podstawowych dla dorosłych, szkół ponadpodstawowych, placówek kształcenia ustawicznego, centrów kształcenia zawodowego, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych, domów wczasów dziecięcych i szkolnych schronisk młodzieżowych do 28 marca.

Sprecyzowano, że ograniczenie polega na kontynuowaniu prowadzenia zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego ustalonego przez dyrektora sposobu realizowania zajęć.

Przypomniano, że niezmienione pozostają zasady dotyczące funkcjonowania szkół i placówek specjalnych. Ponadto w przypadku dziecka niepełnosprawnego lub dziecka, które nie ma możliwości nauczania w domu również utrzymane zostaną dotychczasowe rozwiązania. Podkreślono, że bez zmian pozostają zasady dotyczące funkcjonowania szkół podstawowych i ponadpodstawowych: sportowych, mistrzostwa sportowego oraz szkół z oddziałami sportowymi i oddziałami mistrzostwa sportowego.

Z rozporządzenia wynika także, że w przypadku szkół policealnych prowadzących kształcenie w zawodach, dla których ministrem właściwym jest minister właściwy do spraw zdrowia, praktyki zawodowe mogą być realizowane w miejscu ich prowadzenia, o ile w podmiocie przyjmującym uczniów na te praktyki nie występują zdarzenia, które ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną mogą zagrozić zdrowiu uczniów.

Rozporządzenie skierowano do ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Wejdzie w życie 15 marca.

RL/ PAP (opr. DySzcz)

Fot. pixabay.com

Exit mobile version