Od poniedziałku zamknięte przedszkola i żłobki

przedszkola 2021 03 28 205502

Od poniedziałku, 29 marca, w ramach wprowadzonych obostrzeń epidemicznych, przez dwa tygodnie zamknięte będą przedszkola i żłobki. W placówkach będą mogły przebywać jedynie dzieci lekarzy i pracowników służb, które na co dzień walczą z epidemią.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji i nauki  od 29 marca do 11 kwietnia zawieszone zostaje stacjonarne funkcjonowanie publicznych i niepublicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz innych form wychowania przedszkolnego. Zajęcia mają być realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego ustalonego przez dyrektora sposobu realizowania zajęć.

Jednocześnie dyrektorzy mają obowiązek zorganizować zajęcia w przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej lub innej formie wychowania przedszkolnego, dla dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, a także dla dzieci m.in. pracowników medycznych, pomocy społecznej, służb porządkowych i oświaty. Zajęcia mają być organizowane na wniosek rodziców. Chodzi o rodziców dzieci, którzy: są zatrudnieni w podmiotach wykonujących działalność leczniczą, realizują zadania dotyczące koordynacji ratownictwa medycznego, realizują zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, pełnią służbę w jednostkach zapewniających bezpieczeństwo i porządek publiczny, wykonują działania ratownicze, są zatrudnieni w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej, są zatrudnieni w ogrzewalniach i noclegowniach, są zatrudnieni w placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku, są zatrudnieni w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, regionalnych placówkach opiekuńczo-terapeutycznych oraz w interwencyjnych ośrodkach preadopcyjnych, są zatrudnieni w formach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, są zatrudnieni w jednostkach systemu oświaty.

Do 11 kwietnia ograniczono funkcjonowanie żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów. Ograniczenie to polega na zawieszeniu sprawowania opieki oraz prowadzenia zajęć opiekuńczo-wychowawczych i edukacyjnych. W rozporządzeniu zaznaczono, że wyjątkiem jest sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej). Na to dyrektor placówki ma obowiązek wyrazić zgodę. 

Choć, jak przyznaje minister zdrowia Adam Niedzielski, w żłobkach i przedszkolach nie ma dużej liczby zakażeń, to trzeba ograniczyć liczbę osób, które codziennie się przemieszczają i spotykają. – Związana z tym mobilność i kwestia zgaszenia i wciskania tego „hamulca awaryjnego” przekonują nas do tego, żeby przedszkola i żłobki zostały zamknięte – powiedział minister.

Do 11 kwietnia rząd przedłużył możliwość korzystania z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Przeznaczony on jest zarówno na opiekę nad dziećmi do 8 lat, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności. Przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; i do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

CZYTAJ: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy ponownie wydłużony

– Żeby otrzymać zasiłek, trzeba wysłać wniosek do swojego pracodawcy, a osoby, które prowadzą własne firmy, przesyłają wniosek bezpośrednio do ZUS. Zasiłek nie przysługuje, kiedy jest inny domownik, który może zapewnić dziecku opiekę: na przykład drugi rodzic na urlopie macierzyńskim, wychowawczym czy taki, który jest bezrobotny – informuje rzecznik prasowy lubelskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Małgorzata Korba.

Na czas zamknięcia przedszkoli i żłobków miasto Lublin podjęło decyzję o zawieszeniu opłat za pobyt dzieci w żłobkach. – Podobnie jak w ubiegłym roku, wstrzymane będzie naliczanie i egzekwowanie opłat za pobyt dzieci w żłobkach publicznych, na czas trwania wprowadzonych przez rząd obostrzeń. Rodzice dzieci uczęszczających do publicznych przedszkoli prowadzonych przez miasto Lublin, ponoszą opłaty za rzeczywisty czas pobytu dziecka w przedszkolu oraz spożyte posiłki. W sytuacji nieobecności dziecka w przedszkolu, rodzice nie ponoszą żadnych kosztów – mówi rzeczniczka prezydenta Lublina, Katarzyna Duma.

Szczegółowe informacje na ten temat zostały opublikowane na stronie Miejskiego Zespołu Żłobków w Lublinie. Będzie można je uzyskać również pod nr telefonu 81 466 49 91.

Od soboty obowiązują nowe obostrzenia epidemiczne. Zamknięte są sklepy wiekopowierzchniowe budowlane i meblowe, nieczynne są także salony fryzjerskie i kosmetyczne. Z kolei w miejscach kultu religijnego może przebywać jedna osoba na 20 metrów.

CZYTAJ: Obostrzenia od soboty. Sprawdź szczegóły

Obostrzenia będą obowiązywać do 9 kwietnia, ale rząd nie wyklucza przedłużenia lub wprowadzenia kolejnych, jeśli dotychczasowe nie przyniosą efektów.

RL / MaK / PaSe / PAP / IAR / opr. ToMa

Fot. pixabay.com

Exit mobile version