Opublikowano rozporządzenie, które rozszerza od soboty 20 marca obostrzenia na całą Polskę. Zamknięte będą m.in. hotele i stoki narciarskie, a działalność galerii handlowych będzie ograniczona.
W uzasadnieniu napisano, że decyzje w sprawie obostrzeń są związane ze zwalczaniem epidemii COVID-19. Obostrzenia mają potrwać od 20 marca do 9 kwietnia.
CZYTAJ: Przed nami trzy tygodnie obostrzeń
Nowe obostrzenia oznaczają, że ograniczona będzie działalność galerii handlowych w całej Polsce. Otwarte pozostaną jednak sklepy spożywcze, apteki i drogerie, salony prasowe, księgarnie, czy sklepy z artykułami budowlanymi oraz punkty zajmujące się dystrybucją gier losowych. W galeriach będą mogły też działać zakłady fryzjerskie i optyczne, placówki bankowe i pralnie.
Z rozporządzenia wynika, że zamknięte będą teatry, muzea, galerie sztuki. Organizacja wydarzeń z udziałem publiczności nie będzie możliwa. Możliwa będzie jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online. Jednak będzie można udostępniać zbiorów, które znajdują się na wolnym powietrzu. Dopuszczono również zwiedzanie lasów, parków i ogrodów zabytkowych należących do instytucji kultury. Zamknięte będą od soboty również kina. Zakazane będą również projekcje w domach i ośrodkach kultury.
Działać mogą natomiast biblioteki. W pomieszczeniu dostępnym dla osób korzystających ze zbiorów biblioteki przebywać jednocześnie będzie mogło nie więcej niż 1 osoba na 15 m2 powierzchni takiego pomieszczenia, z wyłączeniem bibliotekarzy. Zamknięte zostaną wesołe miasteczka, parki rozrywki i stoki narciarskie, sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające.
Nie będą też mogły działać baseny, aquaparki, siłownie, kluby i centra fitness, z wyłączeniem basenów, siłowni, klubów i centrów fitness działających w miejscach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów oraz dla członków kadry narodowej polskich związków sportowych.
Rozporządzenie dopuszcza możliwość organizacji współzawodnictwa, zajęć i wydarzeń sportowych jedynie: dla sportu zawodowego, zawodników pobierających stypendium sportowe, o którym mowa w ustawie z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie, członków kadry narodowej, reprezentacji olimpijskiej lub paraolimpijskiej, uprawiających sport w ramach ligi zawodowej oraz dzieci i młodzieży uczestniczącej we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy.
Warunkiem udziału we współzawodnictwie jest brak publiczności oraz zachowanie odpowiednich zasad sanitarnych, takich jak: dezynfekcja szatni, węzłów sanitarnych, urządzeń i sprzętu sportowego, dostępność środków do dezynfekcji rąk, zapewnienie 15-minutowych odstępów między wchodzącymi i wychodzącymi. Uczestnicy współzawodnictwa, zajęć i wydarzeń sportowych nie mają obowiązku zakrywania ust i nosa za pomocą maseczki, podobnie jak sędziowie i trenerzy
Ponadto do 9 kwietnia prowadzenie usług hotelarskich jest zabronione z wyjątkiem m.in. działalności hoteli robotniczych lub hoteli dla pracowników sezonowych, działalności hoteli dla osób wykonujących zawód medyczny, dla członków załogi statku powietrznego, dla kierowców wykonujących transport drogowy, dla członków obsady pociągu, dla gości będących kontrolerami Najwyższej Izby Kontroli, czy dla dziennikarzy w związku z wykonywaniem zawodu.
Wprowadza się też zakaz działalności związanej z eksploatacją automatów do gier hazardowych oraz kasyn, z wyłączeniem kasyn internetowych.
Warunkiem rozpoczęcia rehabilitacji leczniczej w ośrodku rehabilitacyjnym i różnego rodzaju turnusach tego typu będzie negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. Podobnie jest w przypadku leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej. Negatywny wynik testu będzie też warunkiem przyjęcia do hospicjum stacjonarnego i oddziału medycyny paliatywnej.
Z kolei prowadzenie takiej działalności jak targi, wystawy, kongresy, konferencje, spotkania będzie możliwe pod warunkiem realizowania tego rodzaju działalności za pośrednictwem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.
Dopuszczono zgromadzenia w kościołach. W budynkach i innych obiektach kultu religijnego przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m, może znajdować się nie więcej uczestników niż 1 osoba na 15 m2 powierzchni, oprócz osób sprawujących kult religijny. Niezbędne są też maseczki zasłaniające usta i nos.
Z rozporządzenia wynika też, że kierownicy urzędów administracji publicznej lub jednostek organizacyjnych wykonujących zadania o charakterze publicznym „polecają pracownikom wykonywanie pracy zdalnej, z wyjątkiem jednostek organizacyjnych sądów i prokuratury”.
Ponadto wprowadzono naukę zdalną dla uczniów klas I-III szkół podstawowych od 22 marca do 11 kwietnia oraz wydłużono do 11 kwietnia naukę zdalną dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
W rozporządzeniu wskazano, że do 9 kwietnia prowadzenie przez przewoźnika lotniczego działalności związanej z przewozem pasażerskim jest możliwe pod warunkiem zapewnienia płynów do dezynfekcji rąk na pokładzie statku powietrznego i dezynfekcji statku powietrznego. ponadto pasażerowie będą musieli wypełniać karty lokalizacyjne.
Do 9 kwietnia 2021 prowadzenie przez przedsiębiorców działalności związanej z fryzjerstwem i pozostałymi zabiegami kosmetycznymi oraz związanej z działalnością salonów tatuażu i piercingu jest dopuszczalne, pod warunkiem zapewnienia, aby w miejscu, w którym jest prowadzona ta działalność, przebywali wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci, a stanowiska obsługi muszą znajdować się w odległości co najmniej 1,5 m od siebie.
W sklepach, obiektach usługowych i na pocztach będzie mogła przebywać jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 10 m2 w przypadku obiektów i placówek o powierzchni przeznaczonej w celu sprzedaży lub świadczenia usług nie większej niż 100 m2, lub 1 osoba na 15 m2 w przypadku obiektów i placówek o powierzchni większej niż 100 m2.
Według przepisów, do 9 kwietnia tego roku wprowadza się obowiązek odbycia kwarantanny trwającej 10 dni dla osób przekraczających granicę statkami powietrznymi, transportem kolejowym, pojazdem samochodowym w tym m.in. pojazdem przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą w zarobkowym międzynarodowym transporcie drogowym.
Działalność gastronomiczna, polegająca na przygotowaniu i podawaniu posiłków, będzie możliwa wyłącznie w przypadku realizacji usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos lub w dostawie. Gastronomia będzie też mogła serwować posiłki i napoje w pociągach objętych obowiązkową rezerwacją miejsc po zajęciu miejsca siedzącego przez pasażera.
Do 9 kwietnia wprowadza się zakaz prowadzenia takiej działalności jak prowadzenie dyskotek i klubów nocnych lub działalności, która polega na udostępnieniu miejsca do tańczenia organizowanego w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni, z wyłączeniem sportowych klubów tanecznych.
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. pixabay.com