Dziś (4.03) obchodzimy Światowy Dzień Otyłości. Najnowsze badania wykazują, że jest to choroba szczególnie groźna dla osób zakażonych koronawirusem.
– Równocześnie z pandemią COVID-19 mamy do czynienia z pandemią otyłości – mówi profesor Beata Matyjaszek – Matuszek, kierująca Kliniką Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Metabolicznych SPSK 4 w Lublinie. – Pacjenci z otyłością niestety są zagrożeni dłuższym przebiegiem infekcji. Istnieje większe ryzyko intensywnego nadzoru razem z wentylacją mechaniczną dlatego, że pacjenci z otyłością mają zespół hipowentylacji, wynikający ze zmniejszonej objętości klatki piersiowej. Mają wobec tego zaburzenia wentylacji, perfuzji i cięższy przebieg zapalenia płuc. Wobec tego możemy powiedzieć, że chory na otyłość to chory najwyższego ryzyka ciężkiego przebiegu zakażenia COVID-19, ale także najwyższego ryzyka zgonu.
Od lipca ubiegłego roku w szpitalu SPSK 4 w Lublinie prowadzona jest hospitalizacja osób chorujących na otyłość. Eksperci podkreślają, że leczenie nadwagi i otyłości to nie działanie chwilowe, a zdrowy styl życia.
ZAlew / GRa
Fot. pixabay.com