Polska firma ma produkować szczepionkę na koronawirusa

pm szczepienia 270121 020 2021 03 03 153655

– Wierzymy, że produkcję szczepionek przeciwko COVID-19 przez firmę Mabion uda się uruchomić na przełomie drugiego i trzeciego kwartału 2021 roku – poinformował w środę prezes PFR Paweł Borys. Przedstawiciel firmy dodał, że linia produkcyjna będzie pod Łodzią.

W środę spółka Mabion poinformowała, że zawarła umowę z amerykańską firmą Novavax na transfer technologii i próby techniczne dotyczące produkcji antygenu kandydata na szczepionkę przeciw Covid-19. Dodała, że ma też porozumienie z Polskim Funduszem Rozwoju (PRF) ws. inwestycji do 40 mln zł na zwiększenie mocy produkcyjnych. Szczepionka Novavax jest obecnie w trakcie procesu rejestracji w Europejskiej Agencji Leków.

Prezes PFR Paweł Borys podkreślił na środowej konferencji, że projekt finansowania Mabionu jest teraz priorytetowy. – Projekt dotyczący finansowania Mabionu jest teraz priorytetowy. Jest szansą, aby rozpocząć produkcję szczepionki w Polsce. Inwestycja w kwocie 40 mln zł przyczyni się do tego, że Mabion będzie mógł podwoić moce produkcyjne w tym roku, na tym się najbardziej koncentrujemy – powiedział Borys.

Prezes PFR liczy, że firmie Mabion uda się uruchomić produkcję szczepionek na przełomie drugiego i trzeciego kwartału 2021 roku, choć zwrócił uwagę, że inwestycje w branże biotechnologiczne wiążą się z podwyższonym ryzykiem.

Dodał, że Fundusz nie wyklucza też dalszego dofinansowania firmy. – Obecnie spółka ma dwa reaktory, które mogą być wykorzystywane do produkcji szczepionek. Chcemy, aby firma miała zapewnione finansowanie na dodatkowe bioreaktory, które będą mogły być uruchomiane ok. trzeciego kwartału tego roku – powiedział. Zwrócił uwagę, że „jeśli będzie takie zapotrzebowanie, jesteśmy w stanie dalej wspierać firmę finansowo, by mogła dokonywać kolejnych inwestycji zwiększających moce produkcyjne”.

Borys ocenił, że inwestycja PFR w Mabion zwiększa pewność dostaw szczepionek Novavax, które Polska zamówiła, a także zwiększa bezpieczeństwo całego programu szczepień.

Zastępca przewodniczącego rady nadzorczej Mabionu Maciej Wieczorek wyjaśnił na konferencji, że rozmowy z firmą Novavax rozpoczęły się kilka miesięcy temu. – Jesteśmy przekonani, że jesteśmy idealnym partnerem dla spółki Novavax, by stać się czołowym, jednym z najważniejszych miejsc wytwórczych tej nowoczesnej szczepionki – podkreślił.

Wieczorek dodał, że szczepionki będą produkowane w certyfikowanym zakładzie wytwórczym pod Łodzią. Mówił, że jeśli szczepionka Novavax zostanie dopuszczona do obrotu na terenie UE, „w Polsce mogłaby być dostępna praktycznie następnego dnia po dacie dopuszczenia do obrotu”.

Zastrzegł jednak, że jest jeszcze za wcześnie, by powiedzieć, gdzie trafią szczepionki wyprodukowane przez jego firmę. – Jeżeli skutecznie wytworzymy szczepionki, staniemy się kluczowym dostawcą na różne rynki – stwierdził Wieczorek. Dodał, że trudno dzisiaj określić, „czy i w jakim zakresie będziemy dostarczać szczepionkę wytwarzaną u nas dla Polski”.

Przedstawiciel firmy podkreślił, że Mabion jest „czysto polską spółką, założoną przez kilka polskich firm farmaceutycznych”. – W międzyczasie staliśmy się czołową spółką, która rozwinęła i wdrożyła w skali przemysłowej nowoczesne technologie w zakresie rekombinowanych białek, czyli tych produktów, które dzisiaj są najistotniejsze w nowoczesnych lekach biotechnologicznych – przekazał.

Premier Mateusz Morawiecki napisał w mediach społecznościowych, że dzięki umowie z firmą Novavax polska spółka Mabion zyska możliwość produkcji szczepionek przeciwko COVID-19.

– To ważny i potrzebny krok w zabezpieczeniu strategicznych interesów Polski i bezpieczeństwa jej obywateli – napisał premier Morawiecki. – Zdrowie Polaków jest najwyższym priorytetem rządu i miejmy nadzieję, że ogłoszona dzisiaj umowa przyczyni się również do powrotu naszego życia społecznego i gospodarczego do normalnego funkcjonowania – czytamy we wpisie premiera.

Szef polskiego rządu podkreślił, że umowa na produkcję szczepionek w Polsce to skutek starań, by uniezależnić się od zagranicznych dostawców i unijnych procedur, które okazały się mniej skuteczne, niż polskie rozwiązania. Przypomniał jednocześnie, że do tej pory Polakom podano już ponad 3 miliony szczepionek, a Narodowy Program Szczepień jest ograniczony jedynie przez niewystarczającą liczbę, dawek dostarczanych przez producentów szczepionek.

RL / PAP / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version