Pomogą w walce z trzecią falą. Nowoczesne ambulanse trafiły do Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego

pm ambulanse 170321 021 2021 03 17 171819

Trzy nowe ambulanse przeznaczone do transportu pacjentów z COVID-19 zasiliły załogę Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Lublinie. Dziś (17.03) odbyło się uroczyste przekazanie kluczyków.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Przekazanie karetek Wojewódzkiemu Pogotowiu Ratunkowemu w Lublinie

Od kilku dni liczba wyjazdów do pacjentów zakażonych koronawirusem w naszym regionie rośnie. Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Lublinie wykonuje ich obecnie kilkanaście na dobę. – Pacjenci są w różnym stanie: od praktycznie prawie zdrowych, tyle że zarażonych, z delikatną dusznością, po ludzi zaintubowanych, którzy wymagają natychmiastowej pomocy – mówi ratownik medyczny inspektor Paweł Krasowicz z Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Lublinie. – Muszą oni trafić do placówki, która jest lepiej wyposażona, która jest wyżej w hierarchii leczenia. Dlatego też jesteśmy niezbędni.

– Ambulanse, które dziś oficjalnie zasiliły załogę lubelskiego pogotowia, są przeznaczone przede wszystkim do transportu pacjentów zakażonych koronawirusem w stanie ciężkim, czyli pacjentów, których najczęściej wozimy między placówkami szpitalnymi – dodaje Paweł Krasowicz. – One wejdą w cykl dyżurów karetek tzw. covidowych. To jest pozasystemowa karetka, która funkcjonuje w trybie dyżurowym i wozi wyłącznie pacjentów zakażonych covidem.

Lubelskie pogotowie dysponuje czterema takimi karetkami. – Te trzy, które dziś oficjalnie otrzymaliśmy, to ambulanse z lepszym wyposażeniem – tłumaczy Paweł Krasowicz: – Posiadają defibrylator, respirator, ssak, całą instalację tlenową, materac próżniowy – wszystko, co powinno być w karetce, zgodnie z normami, które nas obowiązują. Są lepsze jakościowo z racji tego, że są nowe, ale też mają pewną przewagę nad karetkami systemowymi. Takim najważniejszym urządzeniem jest respirator wysokiej klasy. Jeżeli pacjenci covidowi, których wozimy, wymagają oddechu zastępczego, to jednocześnie wymagają bardzo specjalistycznego sprzętu w postaci takiego respiratora. Nie ma ich wiele. W tej chwili będziemy mieli wszystkie karetki wyposażone w odpowiedni respirator.

– Staramy się wymieniać tabor na bieżąco – mówi dyrektor pogotowia w Lublinie Zdzisław Kulesza: – Staramy się wymieniać nasz tabor nie rzadziej niż co 5 lat. Przyszedł już czas, żeby je wymienić, żeby uniknąć napraw, wymian eksploatacyjnych. W związku z tym będę na pewno mniej zawodne od tych, które do tej pory mamy.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś o ponad 25 tysiącach nowych zakażeń wirusem SARS-CoV-2 w całej Polsce. W województwie lubelskim minionej doby wykryto 840 nowych przypadków. – Wzrost zakażeń, jaki dziś obserwujemy to najwyższa liczba nowo wykrytych przypadków – mówi kierownik Zakładu Wirusologii z Laboratorium SARS Uniwersytetu Medycznego w Lublinie profesor Małgorzata Polz-Dacewicz: – Na pewno z jednej strony wynika to z nieprzestrzegania reżimu sanitarnego. Jeżeli będziemy to lekceważyć, to zakażeń będzie jeszcze więcej. Z drugiej strony wpływ na to ma fakt, że pojawiają się nowe warianty wirusa, które mają dużo większą łatwość przenoszenia się, są bardziej zakaźne. Bliskie kontakty plus bardzo łatwa zdolność przenoszenia się skutkują wzrostem liczby zakażeń.

– Zaczynają chorować osoby coraz młodsze – dodaje Małgorzata Polz-Dacewicz: – Należy zwrócić uwagę na jeszcze jedną sprawę: nie lekceważmy pierwszych objawów zakażenia. Teraz bardzo często pierwszym objawem zakażenia jest ból gardła. Kiedy poczujemy, że jesteśmy przeziębieni, to nie leczmy się w domu, a udajmy się na poradę lekarską. Tylko w taki sposób możemy przerwać rozprzestrzenianie się zakażeń.

Jak wynika z wczorajszych danych Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, na 1690 łóżek dla pacjentów z COVID-19, zajęte są 1162. Pod respiratorem jest 120 osób na 204 dostępne łóżka respiratorowe.

Ambulanse dla Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Lublinie zostały zakupione ze środków unijnych. Ich koszt to ok. 1,5 mln złotych.

EwKa (opr. DySzcz)

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version