Premier Mateusz Morawiecki zaapelował we wtorek (30.03) o przestrzeganie obostrzeń związanych z pandemią; podkreślał, że wszystkich, którzy łamią przepisy, powinny spotkać przewidziane w prawie sankcje. Prosił też służby porządkowe, by egzekwowały przestrzeganie tych reguł.
CZYTAJ: Dworczyk: Nowelizujemy Narodowy Program Szczepień i przystępujemy do szczepień populacyjnych
Szef rządu był pytany na konferencji prasowej o osoby, które nie wierzą w zagrożenie zakażenia koronawirusem, lekceważą je oraz nałożone nakazy i obostrzenia epidemiczne, w tym te, które – jak pokazują nagrania – nie przestrzegając obostrzeń wkraczają do szpitali. Dopytywano go, jakie kroki rząd zamierza podjąć wobec takich osób.
Premier przypomniał, że Sejm przyjął ustawę, która „w sposób jednoznaczny określa możliwości nakładania konkretnych sankcji w sytuacji łamania przepisów pandemicznych”: – Szanowni państwo, nasza odpowiedzialność i solidarność z innymi obywatelami musi polegać na przestrzeganiu reguł. Każdy, kto je łamie, naraża życie i zdrowie współobywateli. Niestety, to dotyczy również takich prostych mechanizmów obronnych, jakim jest nawet noszenie maseczki. Fakt, że ktoś tej maseczki nie założy na przykład w środku transportu publicznego, może doprowadzić do zakażenia bardzo wielu osób, a później to już wiadomo, (jest) efekt kuli śniegowej – powiedział premier: – Dlatego wszystkich, którzy kontestują, kwestionują, nie przestrzegają zasad, bardzo gorąco proszę, ale proszę także służby porządkowe, by egzekwowały przestrzeganie tych reguł. Ponieważ to nie są żarty, to jest walka o życie i zdrowie obywateli. Wszystkich, którzy łamią przepisy, powinny spotkać sankcje, które są przewidziane w prawie. I od naszej wspólnej odpowiedzialności, również od tego, zależy tempo i skuteczność walki z Covid-19 – dodał Morawiecki.
Zadanie rządu to zwiększenie liczby szczepień do 10 mln miesięcznie – powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Wyraził przekonanie, że jest to osiągalne i zależy tylko od dostępności szczepionek. Premier zapowiedział też zwiększenie liczby punktów szczepień.
CZYTAJ: Michał Dworczyk: W drugim kwartale uruchomimy szczepienia w zakładach pracy, aptekach i POZ
Premier: nasz cel to 10 mln szczepień miesięcznie, więcej punktów szczepień
– Postawiłem przed ministrami cel, ażeby miesięcznie można było wykonywać co najmniej 10 mln szczepień. Jeżeli tak będzie – a jestem przekonany, że tak będzie i to będzie zależne tylko od dostępności dawek – to w szybszy sposób, niż do tej pory będziemy mogli skutecznie walczyć z COVID-19 – powiedział premier na konferencji prasowej w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym w Warszawie. Wzięli w niej udział także szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk i minister zdrowia Adam Niedzielski.
Premier za istotne uznał, by system przygotować tak, żeby móc zaszczepić jak największą część „naszego narodu”, „aby program przebiegał sprawnie, żeby można było zaprosić w bezpieczny sposób jak największą liczbę osób”. „Aby tak się stało, podjęliśmy decyzję co do poszerzenia zakresu i (zwiększenia liczby) miejsc w których przeprowadzane będą szczepienia” – zapowiedział szef rządu.
Jak zaznaczył, „nie ma dnia”, żeby strona polska nie ponaglała instytucji unijnych w sprawie dostaw szczepionek: – Ostatnio stało się tak ponownie w kontekście rejestracji szczepionki Johnson & Johnson. To właśnie na skutek naszej interwencji szybciej przyjęta została szczepionka Johnson & Johnson, wcześniej szczepionka Pfizer i AstraZeneca – podkreślił Morawiecki.
Premier: w związku z obostrzeniami tarcza antykryzysowa będzie przedłużona
W związku z nowymi obostrzeniami, rozwiązania przewidziane w tarczy antykryzysowej będą wydłużone – zadeklarował premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu był pytany w czasie konferencji prasowej, czy w związku z nowymi obostrzeniami, wydłużone zostaną rozwiązania zawarte w tarczach antykryzysowych. Mateusz Morawiecki zadeklarował, że tak będzie. Podkreślił, że dla ok. 54 branż kontynuacja obostrzeń oznacza „znaczący ubytek przychodów i niemożność lub znaczne ograniczenie możliwości prowadzenia działalności gospodarczej”: – W takim przypadku będzie również na miesiąc kwiecień zaprezentowana tarcza, która obejmie zarówno ochronę miejsc pracy, postojowe, zwolnienie ze składek ZUS jak również jednorazowe bezzwrotne dotacje – przekazał premier.
Będzie także kontynuacja tarczy dla firm średnich i dużych.
RL/ PAP (opr. DySzcz)
Fot. Krystian Maj/ KPRM/ Kancelaria Premiera/ Twitter