W tym tygodniu nie należy się spodziewać zmian w obostrzeniach epidemicznych – powiedziała prof. Magdalena Marczyńska z Rady Medycznej. Dodała, że zdaniem członków rady obecnie choruje zdecydowanie więcej osób młodych. Poproszono rząd o dokładne sprawdzenie tych danych.
Ministerstwo Zdrowia potwierdziło dziś (2.03) zakażenie koronawirusem u 7937 osób. Zmarło 216 chorych. Nowych przypadków jest o 1600 więcej niż tydzień temu, a zgonów o 30 mniej.
CZYTAJ: MZ: 7 937 nowych przypadków koronawirusa, zmarło 216 osób. 371 chorych na Lubelszczyźnie
Prof. dr hab. n. med. Magdalena Marczyńska z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, która doradza rządowi w ramach działalności Rady Medycznej, przyznała, że eksperci zachęcają rząd do pogłębionej analizy danych:
– To konieczne, abyśmy mogli podejmować racjonalne decyzje. Nasze obserwacje – także ze szpitali – są takie, że obecna fala wirusa dotyczy głównie młodszych osób. To zdecydowanie zmienia sytuację. Powinno być mniej hospitalizacji, jak również mniej zgonów na COVID-19. Poprosiliśmy rząd o dokładne przeanalizowanie i przedstawienie danych o zakażeniach. Kolejne spotkanie rady ma się odbyć pod koniec tego tygodnia.
Prof. Marczyńska pytana, czy podczas wtorkowego spotkania analizowany był scenariusz rozszerzania obostrzeń obowiązujących na Warmii i Mazurach na inne regiony, odpowiedziała, że nie:
– W tym tygodniu nie należy się spodziewać zmian w obostrzeniach. Mam taką nadzieję – dodała.
Rada zaproponowała rządowi także pewne zmiany w podejściu do szczepień. Zdaniem ekspertów ozdrowieńcy powinni poczekać na szczepienia pół roku, co pozwoliłoby szybciej szczepić osoby bez odporności.
RL / PAP/ opr. GRa
Fot. archiwum