Przedszkole nr 26 w Lublinie mieszczące się w zabytkowej kamienicy przy Rynku na lubelskim Starym Mieście zostało zamknięte. Takie zalecenie wydała straż pożarna. Od jutra (16.03) dla 119 wychowanków będzie prowadzona edukacja przedszkolna w formie zdalnej.
– Kontrola została przeprowadzona po skardze, która do nas wpłynęła. Przeprowadziliśmy w obiekcie działania kontrolno-rozpoznawcze i wydaliśmy zalecenia – mówi starszy kapitan Andrzej Szacoń z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie: – W wyniku kontroli stwierdzono zagrożenie zdrowia i życia osób. Powodem takich zaleceń i wniosków były nieprawidłowości, które stwierdziliśmy na klatce schodowej w obiekcie: niepełny system oddymiania oraz wykładzina, która nie posiada odporności na ogień lub nie przedstawiono tam dokumentów to potwierdzających.
– Na czas wprowadzenia zaleceń straży pożarnej podopiecznym placówki zostanie zapewniona alternatywna lokalizacja przedszkola – mówi Katarzyna Duma, rzecznik prasowy prezydenta Lublina: – Jednocześnie dyrektor przedszkola nr 26 zapowiedziała, że w najbliższym czasie przedłoży straży pożarnej wyjaśnienia i dokumenty wynikające z przebiegu kontroli.
– Przedstawiliśmy zalecenia. Nie wyznaczamy jakiegoś czasu na ich realizację. Miasto, jak i dyrekcja przedszkola, ma jak najbardziej możliwość przedstawienia dodatkowych dokumentów, jeżeli je posiadają i jeżeli mogą mieć wpływ na tę sprawę, a my te zalecenia w toku kolejnych czynności możemy zmienić – mówi kapitan Andrzej Szacoń.
– Ja jeszcze tego dokumentu nie mam, więc czekam na jakieś informacje, natomiast jeżeli są jakieś nieprawidłowości, to trzeba postarać się je usunąć, żeby przedszkole było bezpieczne – mówi Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków: – To, że budynek jest wpisany do rejestru zabytków, nie znaczy, że nie można z nim nic robić. Trzeba robić, jeśli jest taka potrzeba. Myślę, że większych problemów z realizacją tego – nie wiem jeszcze jakiego – zakresu robót nie będzie.
– Priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom oraz pracownikom placówki – mówi Katarzyna Duma: – Budynek jest własnością prywatną i to właściciel jest odpowiedzialny za zapewnienie warunków obiektu zgodnych z obowiązującymi wymogami i przepisami prawa. Miasto wezwało właściciela do wskazania terminu usunięcia wykazanych przez straż pożarną nieprawidłowości i dostosowania obiektu do wymogów przeciwpożarowych zgodnie z aktualnymi przepisami.
Trwa spotkanie wiceprezydenta Lublina odpowiedzialnego za oświatę z rodzicami. Tematem jest sytuacja w placówce. Na jutro (16.03) w sprawie przedszkola zaplanowano nadzwyczajne posiedzenie Komisji Oświaty i Wychowania Rady Miasta Lublin.
LilKa (opr. DySzcz)
Fot. Krzysztof Radzki