Ruszają ogólnopolskie rekolekcje akademickie na KUL-u. Wśród prelegentów duchowni z całej Polski

kra 3648 2021 03 18 214103

W Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II rozpoczynają się ogólnopolskie rekolekcje akademickie. Nauki będą głosić duchowni z różnych ośrodków w kraju.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Ogólnopolskie rekolekcje akademickie

– W rozważaniach będą mogli wziąć udział wszyscy chętni, bo wydarzenie – z powodu pandemii koronawirusa – przeniesiono do sieci – mówi ojciec Rafał Sztejka z Kościoła Akademickiego KUL. – Są to rekolekcje, które – można powiedzieć – łączą środowiska: z jednej strony środowisko archidiecezji łódzkiej, a z drugiej strony nasze środowisko lubelskie. Będą wspaniali prelegenci. Konferencje wygłoszą znakomici kapłani: metropolita łódzki ks. abp Grzegorz Ryś, dominikanin ojciec Tomasz Nowak, jezuita ojciec Remigiusz Recław i rektor seminarium łódzkiego ojciec Sławek Sosnowski. Do tego będzie znakomita oprawa muzyczna zmieniająca się każdego dnia. Naprawdę dużo będzie się działo. 

– Tematem tych rekolekcji jest list papieża Franciszka ustanawiający Rok św. Józefa – zaznacza ojciec Rafał Sztejka. – Tytuł tego listu to „Patris corde”, czyli „ojcowskim sercem”. I właśnie różne aspekty ojcostwa będą naświetlane w czasie rekolekcji. Będzie i o jego duchowym, i cielesnym wymiarze. Na pewno będzie też o wymiarze pracy, bo św. Józef jest przecież patronem pracujących, a obecne czasy stwarzają dużo napięć na rynku pracy. Wszystko będzie skupiało się wokół św. Józefa – wielkiego i ciągle odkrywanego świętego i patrona. Trwa Rok św. Józefa i rekolekcje będą koncentrować się na tej postaci, zwłaszcza, że w drugi dzień rekolekcji przypada uroczystość św. Józefa.

– Myślę, że św. Józef ma dzisiaj dużo do zaproponowania, tzn. jest dobrym świętym na te trudne czasy – podkreśla ojciec Rafał Sztejka. – Pokazuje, że wcale nie to, co wydawałoby się, że jest wielkie, wspaniałe, bogate i zorganizowane, rządzi światem. Bo przecież Józef był ubogim cieślą, a ochronił dzieciątko Jezus, mimo że Herod z całą machiną państwa chciał je zgładzić. Myślę, że będzie dużo ciekawych rzeczy. Dużo rzeczy się dowiemy, dużo przeżyjemy. Naprawdę warto dołączyć i wziąć udział w tych rekolekcjach.

– Rok pandemii sprawił, że odczuwamy już trochę zmęczenie wirtualnymi spotkaniami – zauważa ojciec Rafał Sztejka. – Brak realnego kontaktu to rzeczywiście istotny brak. Natomiast plusem jest z całą pewnością możliwość zapraszania na spotkania internetowe ekspertów, którzy normalnie by do nas tak zaraz nie przyjechali. Naszymi gośćmi mogą być ludzie z każdej strony świata. Drugim plusem jest bardzo indywidualne podejście. Przykładem może tu być sakrament pojednania: teraz często osoby umawiają się na konkretną godzinę – jest to bardzo indywidualne, można dłużej porozmawiać i pospacerować, bo w różnych kontekstach jest teraz ten sakrament udzielany. Nie każdy chce korzystać z konfesjonału, po prostu dlatego, żeby uniknąć zagrożenia pandemicznego. Kolejnym dużym plusem jest międzynarodowość. Na przykład gdy mamy internetowe rekolekcje ignacjańskie, to uczestniczy w nich wiele osób z Wielkiej Brytanii, Portugalii – po prostu z całego świata. W naszym kursie przedmałżeńskim organizowanym przy KUL-u uczestniczą pary ze Szczecina. Ta internetowość jest też pewną szansą. Z naszych propozycji mogą korzystać ludzie, którzy na miejscu by tego nie zrobili.

Pierwsze nauki wygłosi dominikanin ojciec Tomasz Nowak. 

Codzienne rekolekcje rozpoczynać będzie Eucharystia transmitowana z Kościoła Akademickiego KUL o godzinie 19.00. Po mszy świętej odprawiane będzie nabożeństwo do św. Józefa, a o godzinie 20.00 rozpocznie się nauka rekolekcyjna. 

Ogólnopolskie rekolekcje akademickie potrwają do niedzieli (21.03). Szczegóły na stronie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego

MaK/WM

Fot. Krzysztof Radzki

Exit mobile version