Sportowe emocje i uroki Lubelszczyzny. Tour de Pologne na trasach regionu

pm lang 090321 001 2021 03 09 180344

Miasto Chełm po raz pierwszy w historii znajdzie się na trasie Tour de Pologne. Kolarze zakończą tam pierwszy etap 78. edycji jednej z najbardziej prestiżowych międzynarodowych imprez sportowych w Polsce.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Konferencja prasowa marszałka województwa Jarosława Stawiarskiego i dyrektora Tour de Pologne Czesława Langa

Kolarze rozpoczną swoje zmagania w Lublinie. To nie pierwszy raz, kiedy Tour de Pologne gości w stolicy regionu. W 2008 roku pod Pocztą Główną na Krakowskim Przedmieściu kończył się czwarty etap wyścigu. Etap, który ze względu na protest kolarzy, którzy zatrzymali się z powodu złych warunków atmosferycznych na 5 kilometrów przed metą, został anulowany.

– W tym roku dwa początkowe etapy Tour de Pologne rozpoczną się na Lubelszczyźnie – mówi marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski: – Chcemy w tym roku okazać piękno Roztocza. W związku z tym te dwa etapy będą przecinały Roztocze praktycznie w dużej części swojego przebiegu. Pierwszy etap, Lublin-Chełm, poprzez Janów Lubelski, poprzez miejscowości w powiecie ziemskim zamojskim, aż do Chełma. I drugi etap, z Zamościa do Przemyśla, czyli po części południowej Roztocza.

– Przed startem w Lublinie odbędzie się prezentacja ekip – uzupełnia dyrektor Tour de Pologne Czesław Lang: – Razem z panem prezydentem wybierzemy miejsce, gdzie byśmy chcieli zrobić tę prezentację, którymi ulicami miasta mielibyśmy przejechać, bo od startu honorowego do startu ostrego możemy sobie jeszcze spokojnie przejechać, pokazać miasto Lublin, i wyjechać. A metę planujemy zrobić w Chełmie i myślę, że to będzie piękna meta, bo i miasto jest piękne, trochę nieodkryte. Kiedy byłem tam ostatnio, dowiedziałem się wielu fajnych rzeczy, których, jak myślę, kibice też się dowiedzą.

Cały pierwszy etap będzie liczył ponad 200 kilometrów, z którego telewizja nada pięć godzin transmisji. – Bardzo chcemy pokazać widzom nie tylko sportowe emocje, ale i uroki Lubelszczyzny – dodaje Czesław Lang: – Nie ukrywam, że wzorujemy się na wyścigu Tour de France, który pokazuje, że tam są dobre wina, sery. My też będziemy chcieli znaleźć takie miejsca, pokazać to wszystko, żeby równolegle do emocji sportowych promować przepiękne regiony. Sport jest naprawdę czymś pięknym. Kolarstwo niesie ze sobą naprawdę dobre emocje, szczególnie potrzebne w czasach pandemii, bo wiadomo, ludzie są pooddzielani, siedzą w domach. Kolarstwo przyjeżdża do tych ludzi, przez małe i większe miejscowości. Myślę, że to jest ta siła kolarstwa. Cieszę się, że możemy tu przyjechać

Tegoroczny Tour de Pologne rozpocznie się 9 sierpnia w Lublinie. Na ostatnią metę kolarze wjadą 15 sierpnia w Krakowie. Pełną trasę wyścigu poznamy 22 kwietnia.

Tour de Pologne na sportowej mapie Polski widnieje od 1928 roku. Wówczas nosił nazwę „Kolarski Bieg dookoła Polski”. Idea organizacji narodowego wyścigu kolarskiego pojawiła się niedługo po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

EwKa (opr. DySzcz)

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version