Światowy Tydzień Jaskry. Prof. Robert Rejdak: Wczesna diagnoza i włączenie leczenia są kluczowe

zrzut ekranu 2021 03 8 o 14.54.29 2021 03 08 180013

Eksperci mówią o niej „cichy złodziej wzroku” i alarmują, że to choroba, z którą zmaga się już blisko milion Polaków. Co gorsza, jest podstępna, często niemal bezobjawowa, a nieleczona może doprowadzić do całkowitej ślepoty. Od wczoraj (07.03) trwa już Światowy Tydzień Jaskry.

Jaskra to druga najczęstsza przyczyna utraty widzenia – mówi profesor Robert Rejdak, kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie: – Jest to utrata nieodwracalna. Tylko wczesna diagnostyka i leczenie mogą uratować widzenie, dlatego tak ważne są badania przesiewowe. Ważnym czynnikiem jest oczywiście wiek. Z wiekiem jaskra występuje coraz częściej. W większości przypadków bardzo ważnym czynnikiem jest wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego. Główne objawy to uszkodzenia w polu widzenia. To charakterystyczne ubytki w polu widzenia o cechach jaskrowych. Zaczynają się na obwodzie. Choroba dotyczy obu oczu, ale nie symetrycznie, dlatego pacjenci często nie zdają sobie sprawy z tego, że jaskra już występuje i na nią chorują. W większości przypadków jest niebolesna, choć istnieje tzw. ostry atak jaskry. To silny ból, wraz z wymiotami i obniżeniem ostrości wzroku. Jednak ogólnie to sytuacja dużo rzadsza niż klasyczna jaskra pierwotna otwartego kąta, która dotyczy tak wielu Polaków.

W którym momencie powinniśmy szczególnie zadbać o wzrok? 

My okuliści apelujemy, żeby po 40. roku życia regularnie się badać, również pod kątem jaskry – podkreśla mówi profesor Robert Rejdak: – Po 40. roku życia powinno nastąpić pierwsze badanie i powinniśmy powtarzać je co 2 lata. Po 50. czy po 55. roku życia – już co rok, dlatego że w każdej dekadzie częstość występowania jaskry rośnie. Pamiętajmy również, że jeśli członkowie rodziny chorowali na jaskrę, podatność jest tym większa.

Ważne są zatem uwarunkowania genetyczne.

Oczywiście osoby z krótkowzrocznością i osoby, którym marzną dłonie, stopy czy małżowiny uszne – czyli takie, które mają zaburzenia naczyniowe – również są podatne. Nadciśnienie i cukrzyca także należą do grupy ryzyka – zaznacza mówi profesor Robert Rejdak.

A jak wygląda leczenie? – To ustala lekarz – mówi mówi profesor Robert Rejdak: – U nas w zakresie spektrum możliwości są krople przeciwjaskrowe, które wcześnie stosowane pozwalają na utrzymanie właściwego ciśnienia wewnątrzgałkowego. W tej chwili mamy nowoczesne krople, stosuje się je nawet raz dziennie. Jeśli trzeba, to rozszerza się leczenie o zabiegi laserowe. Oczywiście są też przypadki, które kwalifikujemy do zabiegów chirurgicznych, które w tej chwili są coraz nowocześniejsze. Jest to tzw. miniinwazyjna chirurgia jaskry, która daje bardzo dobre efekty. 

Współczesna medycyna daje wiele możliwości walki z tą chorobą. Lublin też ma swoje ogromne zasługi w walce z jaskrą, ale pamiętamy też wieloletnie badania nad stworzeniem preparatu spowalniającego chorobę, które kilka lat temu zostały zwieńczone sukcesem i taka tabletka na rynku rzeczywiście się pojawiła.

Farmakologia lubelska wraz z okulistyką pracowały nad stworzeniem tabletki – mówi mówi profesor Robert Rejdak: – Jest to suplement diety, aczkolwiek my zalecamy pacjentom wzmacnianie terapii kroplami, jak również terapią doustną. Oczywiście na wyniki trzeba czekać latami, żeby powiedzieć wyraźnie, na ile takie działanie jest ochronne. Ale wielu pacjentów chwali sobie tę terapię i wielu lekarzy jest zadowolonych z włączenia terapii doustnej. 

Najważniejsza w skutecznym leczeniu jest przede wszystkim wczesna diagnoza.

– Jest tak w wielu chorobach. Jednak w przypadku jaskry podkreślam, że uszkodzenia, do którego już dojdzie, niestety nie jesteśmy w stanie odbudować w nerwie wzrokowym. Dlatego pamiętajmy, że wczesna diagnoza i wczesne włączenie leczenia są kluczowe – podkreśla mówi profesor Robert Rejdak: – Pamiętajmy, że wraz z wiekiem ryzyko rośnie. Dlatego zapraszamy do gabinetów okulistycznych po to, żeby tę chorobę wykluczyć. A jeśli zostanie potwierdzona – żeby wcześnie włączyć leczenie.

W związku ze Światowym Tygodniem Jaskry w wybranych gabinetach okulistycznych w całej Polsce można skorzystać z bezpłatnych porad lekarskich. Lista gabinetów – także placówek na terenie województwa lubelskiego – dostępna jest na stronie internetowej tydzienjaskry.pl.

ToNie/WM

Fot. tydzienjaskry.pl

Exit mobile version