W środę rano (31.03) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 987 nowych zakażeń koronawirusem w regionie. Zmarło 47 osób, z czego 6 nie miało chorób współistniejących. W poniedziałek (29.03) w województwie lubelskim liczba zakażeń była dwukrotnie wyższa niż tydzień wcześniej – wzrost nastąpił ze 181 przypadków do 373. We wtorek (30.03) natomiast w regionie nastąpił 37-procentowy wzrost zakażeń.
– To jest niepokojąca sytuacja. Trzy dni temu straciliśmy ostatnie miejsce w Polsce we wskaźniku zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców w układzie tygodniowym – mówi wojewoda lubelski Lech Sprawka. – Obecnie najniższy wskaźnik ma województwo podlaskie. Teraz jesteśmy na miejscu przedostatnim.
Najwyższą zapadalność, czyli liczbę nowych przypadków na 10 tysięcy mieszkańców, odnotowano w Białej Podlaskiej. Wskaźnik w mieście wynosi 8,57, przy 49 potwierdzonych dziś (31.03) przypadkach. W Zamościu wskaźnik wynosi 7,75, również przy 49 zakażonych. – Te czynniki wpływają na wzrost liczby osób hospitalizowanych – dodaje Sprawka. – W bilansie łącznym po trzech dniach wzrostu odnotowujemy zwiększenie się hospitalizacji o kilkudziesięciu pacjentów. Jeżeli ta tendencja się utrzyma, to oznacza, że wzrost liczby osób hospitalizowanych będzie następował również w okresie świątecznym.
W związku z sytuacją, decyzją wojewody lubelskiego, w tym tygodniu przybyły w regionie 122 miejsca dla pacjentów z COVID-19. Od wtorku działa czwarty moduł w szpitalu tymczasowym w Lublinie. – W placówce teraz łącznie jest 112 łóżek i 10 respiratorowych – mówi Sprawka. – Z tego planu pozostały do rozwinięcia jeszcze 23 łóżka w wojewódzkim szpitalu w Chełmie. Ta operacja zostanie przeprowadzona 1 kwietnia. Przed świętami uruchomiony zostanie też piąty moduł w szpitalu tymczasowym w Lublinie, czyli kolejnych 28 łóżek. Dawałoby to łącznie 140 łóżek na oddziale wewnętrznym placówki.
CZYTAJ: Michał Dworczyk: W drugim kwartale uruchomimy szczepienia w zakładach pracy, aptekach i POZ
Jeżeli uda się skompletować personel, w sobotę (02.04) ma zostać uruchomiony drugi moduł łóżek respiratorowych w szpitalu tymczasowym. – Rozpoczynamy także tworzenie w województwie masowych punktów szczepień – dodaje Sprawka. – Chcemy w każdym powiecie, spośród dotychczasowych punktów szczepień, wyodrębnić przynajmniej jeden, który dokonywałby ich na znacznie większą skalę. Drugim zadaniem jest wyłonienie w każdym powiecie co najmniej jednego masowego punktu. W tym przypadku przyjmuje się minimalną zdolność do szczepienia w ciągu tygodnia 800 osób na 10 tysięcy mieszkańców.
CZYTAJ: Dworczyk: Nowelizujemy Narodowy Program Szczepień i przystępujemy do szczepień populacyjnych
Od drugiej połowy kwietnia, zgodnie z deklaracjami dostawców, mają być zwiększone dostawy szczepionek na COVID-19 do Polski. Jak mówił we wtorek premier Mateusz Morawiecki, pozwoliłoby to zaszczepić wszystkich chętnych do końca sierpnia.
Wojewoda lubelski Lech Sprawka podkreślił, że są powiaty w regionie, w których należy zwiększyć tempo szczepień ze względu na duży wskaźnik zakażeń. Chodzi m.in. o powiat hrubieszowski, świdnicki i puławski. W tym celu mają odbyć się posiedzenia sztabów kryzysowych.
ElKa / opr. ToMa
Fot. archiwum