Tydzień Mózgu, czyli światowe święto neuronauki

133930 tydzien mozgu header z patronatami 1 waski 2021 03 15 194203

Kto chce poznać tajemnice mózgu i umysłu, powinien zarezerwować sobie wieczory w tym tygodniu. Rozpoczyna się Tydzień Mózgu. To światowe święto neuronauki – nauki leżącej na pograniczu wiedzy biologicznej, medycznej, psychologicznej oraz informatycznej.

W jego ramach propozycje spotkań online mają Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej i Katolicki Uniwersytet Lubelski. Będzie mowa między innymi o działaniu dopalaczy, a także o tym, jak zatrzymać procesy starzenia w mózgu.

Psychologowie, kognitywiści, neurobiolodzy i filozofowie, czyli naukowcy specjalizujący się w badaniach mózgu i umysłu zaprezentują w tym tygodniu wyniki swoich badań, choć jak mówi Sylwia Stefanek, prezes koła neurobiologów UMCS, ten organ wciąż jest dla badaczy tajemnicą. – Mózg tak naprawdę jest w bardzo małym stopniu odkryty. Jest tutaj bardzo duże pole do popisu, jeśli chodzi o badania. Bardzo dużo mówi się o mózgu pod kątem informatycznym, co jest bardzo ciekawe, programowania tych sieci neuronalnych. Praca mózgu zostaje przeniesiona na komputer. To wszystko jest jakby zobrazowane. To też jest obiecujące i bardzo interesujące. Warto o mózgu więcej wiedzieć, ponieważ to jest tak naprawdę taki nasz ster – dodaje Sylwia Stefanek.

Szansę, aby wiedzę poszerzyć, dają spotkania pod hasłem „Maria myśli”. To wykłady i warsztaty, które przygotowali naukowcy i studenci UMCS. – Są warsztaty pod kątem neurobiologicznym, czyli tam będziemy mówić na przykład o różnicach mózgów kobiet i mężczyzn, o podświadomości, świadomym śnie, czy o różnych infekcjach mózgu, bardziej bakterie i wirusy. Mamy także warsztaty przygotowane przez psychologów i kognitywistów, więc będziemy się mogli więcej dowiedzieć o naszym umyśle – mówi Sylwia Stefanek.

Badacze opowiedzą też o działaniu dopalaczy, a także o adaptogenach. – Teraz jest taki wystrzał na te wszystkie suplementy, szczególnie w dobie koronawirusa, oglądając sobie różne strony internetowe, widzę bardzo dużo produktów, suplementów typu wyciąg z reishi, jakaś mieszanka grzybów adaptogennych, czy ashwagandha, różaniec górski. To są właśnie te adaptogeny. Też jest to związane z obecnym stanem, gdzie nasz stan psychiczny jest troszkę naruszony. Nie wszyscy sobie dobrze radzą w czasie tej pandemii. Myślę, że to jest dobry czas właśnie na interesowanie się tym, odkrywanie tego – dodaje Sylwia Stefanek.

Prezentacje i warsztaty odbędą się także na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim pod hasłem „Czas na umysł” – w tym roku będą miały szczególny wymiar – mówi Anna Głowik z koła naukowego studentów kognitywistki KUL. – Będą poświęcone pamięci Piotra Francuza, naszego wieloletniego profesora na KUL-u. Chcemy zwrócić szczególną uwagę na jego badania i na te, które były realizowane w jego katedrze. Są to badania poświęcone mózgowi w bardzo dużym stopniu. Profesor zajmował się głównie sztuką, percepcją sztuki, a także mediów. Dlatego podczas tegorocznych sesji mistrzów będziemy właśnie wsłuchiwać się w wykłady jego współpracowników, którzy przedstawiają tematy powiązane z jego działalnością – dopowiada.

Tu także nie zabraknie tematów dotyczących pandemii. – Jak co roku organizujemy również warsztaty, na które serdecznie zapraszamy licealistów, ponieważ zawsze są to warsztaty z dedykacją dla nich. W tym roku ze względu na okoliczności będą to również warsztaty poświęcone sytuacji epidemiologicznej, w której się znaleźliśmy – informuje Anna Głowik. – Takim bardzo ciekawym warsztatem, na który zapraszam, jest prowadzony przez psychologów klinicznych, poświęcony ich opowieściom z pracy z osobami, które przeszły COVID. Jak taki człowiek po chorobie postępuje, co się dzieje w jego głowie –  zapraszamy na naszego Facebooka, stronę internetową. Zapraszamy szkoły, nauczycieli, którzy mogą się rejestrować wraz ze swoimi uczniami, do uczestnictwa. Zwróćmy uwagę na to, że skoro konferencja jest online, to miejsca są nieograniczone, dlatego każdego serdecznie zapraszamy – dodaje.

Więcej informacji na stronie uczelni Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

Spotkania online w ramach Tygodnia Mózgu przygotowują także między innymi Oddział PAN w Poznaniu i Instytut Nenckiego.

SzyK/WT

Fot. umcs.pl

Exit mobile version