W sobotę wchodzą w życie nowe obostrzenia

sklepy 2021 03 26 171211

Od soboty, 27 marca będą obowiązywać dodatkowe zasady bezpieczeństwa. Powodem jest pogarszająca się sytuacja epidemiczna w kraju. Zmniejszone zostaną limity osób w sklepach oraz miejscach kultu religijnego. Zamknięte zostaną duże sklepy meblowe i budowlane, a także usługi branży kosmetycznej i fryzjerskiej.

W piątek oblężenie przeżywały zakłady fryzjerskie i salony urody. Klienci chcą skorzystać z ich usług przed dwutygodniowym zamknięciem.

– W czwartek, po ogłoszeniu decyzji o nowych obostrzeniach rozdzwonił się telefon – mówi jedna z lubelskich kosmetyczek. – Nie da się jednak „upchnąć” całego tygodnia w półtora dnia. Poza tym klientki i tak były zapisane na czwartek i piątek w normalnym trybie. Zamknięcie oznacza dla nas więc praktycznie 100-procentową stratę, bo mieliśmy już rezerwację na cały przyszły tydzień. Poza tym i tak nie możemy przyjąć tylu klientów, ilu byśmy chciały, bowiem działamy w reżimie sanitarnym.

W sieci pojawiły się nagrania z wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych i meblowych, do których masowo ruszyli klienci.

W sklepach, które pozostaną otwarte, na targach oraz na poczcie będą nowe limity osób: 1 osoba na 15 metrów kwadratowych w sklepach do 100 metrów kwadratowych powierzchni, a w sklepach większych 1 osoba na 20 metrów kwadratowych.

Od poniedziałku zamknięte będą żłobki i przedszkola.

– W lubelskich żłobkach zostaną zawieszone opłaty za pobyt dzieci w placówce – mówi Katarzyna Duma, rzecznik prezydenta Lublina. – Podobnie jak w 2020 roku wstrzymane będzie naliczanie i egzekwowanie opłat za pobyt dzieci w żłobkach publicznych na czas wprowadzonych przez rząd obostrzeń. Rodzice dzieci, uczęszczających do przedszkoli, prowadzonych przez miasto Lublin ponoszą opłatę za rzeczywisty czas pobytu dziecka w placówce i za spożyte przez nie posiłki. W sytuacji nieobecności dziecka w przedszkolu rodzice nie ponoszą żadnych kosztów.

Ze żłobków i przedszkoli będą mogły skorzystać tylko te dzieci, których opiekunowie są bezpośrednio zaangażowani w walkę z pandemią. Dla pozostałych rodziców do 11 kwietnia został wydłużony zasiłek opiekuńczy.

– Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu rodzicowi, który musi zaopiekować się dzieckiem do ukończenia przez nie lat 8, bowiem placówka oświatowa tego dziecka jest zamknięta w związku z epidemią. Przysługuje także w sytuacji, gdy żłobek, przedszkole czy szkoła są otwarte, ale działają w ograniczonym zakresie i przez to nie zapewniają dziecku opieki. Zasiłek przysługuje też na opiekę nad dzieckiem starszym, pod warunkiem, że ma ono orzeczenie o niepełnosprawności – informuje rzecznik prasowy lubelskiego oddziału ZUS, Małgorzata Korba. – Żeby otrzymać zasiłek, trzeba złożyć krótki wniosek do swojego pracodawcy, a osoby prowadzące własną działalność gospodarczą wysyłają taki wniosek bezpośrednio do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

– Ograniczenie mobilności społecznej jest konieczne. Ale jego efektów nie zobaczymy od razu – mówi profesor Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. – Ostatnie modele rozwoju epidemii, przygotowane przez specjalistów z Uniwersytetu Warszawskiego, wskazują, że w zasadzie „gasimy pożar”. Te obostrzenia, które są wprowadzane, praktycznie nie mają wpływu na liczbę zakażeń, która pojawi się w najbliższym czasie, czyli do Wielkanocy. Dlaczego? Bowiem obecne wzrosty są efektem zakażeń sprzed 7-10 dni. Obostrzenia te będą więc miały w rzeczywistości wpływ dopiero na poświąteczne dane.

– Nie mamy zbyt wielu narzędzi, ograniczających rozprzestrzenianie się pandemii. Jednym z nich jest dystans społeczny, drugim – zaszczepienie jak największej liczby osób. To dwa najskuteczniejsze narzędzia w walce z koronawirusem – dodaje profesor Agnieszka Szuster-Ciesielska.  

Zamknięte pozostają hotele z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy. Wciąż zamknięte będą teatry, kina, muzea i galerie sztuki, a także siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria. Ponadto uczniowie wszystkich klas uczą się zdalnie. 

W piątek, 26 marca badania laboratoryjne potwierdziły 35 143 nowych zakażeń koronawirusem – najwięcej od początku pandemii. Zmarło 443 chorych.

MaK / opr. ToMa

Fot. @MZ_GOV_PL

Exit mobile version