Łuk Triumfalny, upamiętniający wydarzenia historyczne związane z marszałkiem Józefem Piłsudskim i 100-lecie Bitwy Warszawskiej, stanie na placu przed I Liceum Ogólnokształcącym im. Bartosza Głowackiego w Tomaszowie Lubelskim. W uroczystości podpisania aktu erekcyjnego wziął udział wicepremier Jacek Sasin.
Marszałek Piłsudski przyjechał do Tomaszowa 21 marca 1921 roku. Odznaczył polskich żołnierzy, którzy brali udział w zwycięskiej polsko-bolszewickiej bitwie pod Komarowem.
ZOBACZ: Wicepremier Jacek Sasin w Tomaszowie Lubelskim
Podczas sobotnich uroczystości wicepremier Sasin podkreślał, że „nie byłoby Polski na mapie Europy gdyby nie żołnierze, którzy w Tomaszowie odbierali z rąk Naczelnika Państwa i Naczelnego Wodza te zaszczytne ordery” – Cieszę się, że Łuk Triumfalny stanie przed szkołą, która pielęgnuje tradycje patriotyczne. Będzie on przypominał młodemu pokoleniu, które wchodzi w dorosłe życie i będzie tworzyć naszą polską rzeczywistość w następnych dziesięcioleciach, o dokonaniach naszych przodków; tych którzy żyli w Tomaszowie Lubelskim – mówił wicepremier.
CZYTAJ: Uroczysta inauguracja Roku Marszałka Józefa Piłsudskiego w powiecie tomaszowskim
– Łuk Triumfalny będzie budował naszą polską tożsamość i będzie przyczyniał się do tego, że my jako naród polski będziemy trwać, że nie roztopimy się w jakiejś ogólnonarodowej, ogólnoetnicznej magmie europejskiej, ale będziemy cały czas tutaj żyli w przekonaniu, że jesteśmy Polakami, że mamy swoją historię, mamy swoją tradycje, swoją kulturę, którą chcemy zachować. Chcemy dalej, w kolejnych pokoleniach, również czuć się Polakami – dodał Sasin.
Przypomniał, że Piłsudski w Tomaszowie Lubelskim był w kilka dni po podpisaniu traktatu ryskiego i Tomaszów Lubelski nie był wtedy miastem kresowym, ale znalazł się właściwie w centralnej Polsce. – To pokazuje również skalę zwycięstwa Polaków nad bolszewikami i skalę tego wysiłku zbrojnego, który naród polski podjął w obronie swojej niepodległości, wykuwając granice nowo powstałego państwa – mówił wicepremier.
Łuk Triumfalny w Tomaszowie Lubelskim będzie miał sześciu metrów wysokości. Po jednej stronie – poświęconej upamiętnieniu 100-lecia Bitwy Warszawskiej – zostanie na nim umieszczony napis „Cud nad Wisłą” i daty 1920 i 2020, a także symboliczne postaci ułana, piechura i ks. Ignacego Skorupki, którego bohaterska śmierć 14 sierpnia 1920 roku stała się jednym z symboli Bitwy Warszawskiej. Będą też płaskorzeźby z wizerunkiem Matki Boskiej Łaskawej i orła legionowego. Z drugiej strony łuku – upamiętniającej setną rocznicę pobytu Piłsudskiego na ziemi tomaszowskiej – znajdą się napis „Marszałek J. Piłsudski”, płaskorzeźba z jego wizerunkiem i daty 1921 i 2021. Łuk ma być betonowy, a jego zdobienia z brązu.
Akt erekcyjny w późniejszym czasie podpiszą także członkowie komitetu Organizacji Obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej i Stowarzyszenia Samorządów Powiatu Tomaszowskiego.
AP / PAP / opr. ToMa
Fot. Agnieszka Piela