Wirusolog: Jeżeli inni nie chcą szczepionki AstraZeneca, to my kupmy, ile się da

img 20210212 173750 2021 03 16 215459

– Jeżeli inni w Unii Europejskiej nie chcą szczepionki firmy AstraZeneca, to my kupmy, ile się da – powiedział wirusolog prof. Włodzimierz Gut. W jego ocenie koncern ten ma teraz problemy w niektórych krajach, bo szybciej zdecydował się na dostawy do Wielkiej Brytanii. – To wielka gra interesów – dodał.

Szefowa Europejskiej Agencji Leków (EMA) Emer Cooke poinformowała we wtorek, że obecnie nie ma wskazań, że szczepienia preparatem firmy AstraZeneca spowodowały zakrzepy krwi. Dodała, że procentowo liczba stanów zakrzepowo-zatorowych u zaszczepionych ludzi nie wydaje się wyższa niż w całej populacji.

W ostatnich dniach kilka krajów UE zawiesiło szczepienia tym preparatem w związku z obawami, że może on powodować zakrzepy krwi. Dziś (16.03) poinformowały o tym Szwecja, Łotwa i Litwa.

CZYTAJ: Prof. Marczyńska: Nie ma dowodów naukowych przeciwko szczepionce AstraZeneca

Dlatego EMA zdecydowała o zorganizowaniu konferencji na ten temat. Cooke zapewniła na niej, że EMA bada wszystkie zgłoszone przypadki stanów zakrzepowo-zatorowych i poinformuje o wynikach swoich badań. – Jeśli szczepione są miliony ludzi, to jest nieuchronne, że pojawiają się rzadkie i poważne incydenty chorób po szczepieniu. Naszą rolą jest, aby zapewnić, że podejrzane reakcje są szybko analizowane. Tak, by odpowiedzieć na pytanie, czy to efekt uboczny szczepionki, czy zbieg okoliczności – powiedziała szefowa EMA.

Emer Cooke wskazała, że EMA dalej uważa, że korzyści z przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19 są wyższe niż związane z tym ryzyko.

Zdaniem prof. Guta na firmie AstraZeneca mści się teraz to, że „trochę źle przekierowała jakiś czas temu dostawy”. – Teraz dostaje za to „po łapkach”. To, że jest to szczepionka skuteczna i bezpieczna, pokazuje przykład Wielkiej Brytanii. Tam zastosowano ją już masowo i wskaźniki zakażeń się znacząco zmniejszyły. Nie było też doniesień o zakrzepach. Oczywiście wszystkie takie sprawy trzeba bardzo dokładnie analizować. W takich przypadkach najwyżej wstrzymuje się serię produktu, a nie robi tak wielkie zamieszanie polityczne – ocenił wirusolog.

W jego ocenie Polska nie powinna stawać w bloku państw, które teraz decydują się na zawieszenie szczepień tym produktem. – Pytanie jest takie, co chcemy osiągnąć? Moim zdaniem chcemy jak najszybciej pozbyć się z Polski koronawirusa SARS-CoV-2 w postaci masowych zakażeń. Do tego potrzebne są nam szczepionki. Jeżeli więc inni nie chcą produktu tak dobrze sprawdzającego się w Wielkiej Brytanii – kupmy go, ile się da. Może się okazać, że szybko zechcą go od nas odkupować. Gdybyśmy mieli tę szczepionki dla wszystkich chętnych, to w miesiąc lub dwa byśmy znacząco opanowali epidemię – wskazał prof. Gut.

W jego ocenie szczepionka utarła także nosa „zwolennikom teorii wariantów odpornych na szczepionkę”. – Przecież w Wielkiej Brytanii dominuje wariant brytyjski. A AstraZeneca się tam sprawdza w zapobieganiu tej chorobie. W ogóle w przypadku tych wariantów należy powiedzieć wprost, że to nie warianty są groźne w trakcie epidemii, ale wariaci – powiedział prof. Gut.

Dodał, że trwa wielka walka o rynki zbytu koncernów produkujących szczepionki. To w jego odczuciu najważniejszy powód obecnych problemów firmy AstraZeneca. – Włosi już niedługo będą produkowali prawie identyczną szczepionkę. Niemcy są na trzecim etapie testów szczepionki CureVac. Trzeba pamiętać, że tu gra idzie o wielkie pieniądze – powiedział wirusolog.

Zapytany, czy gdyby ktoś dziś do niego zadzwonił z prośbą o poradę, czy jutro szczepić się AstrąZeneką, to on w razie wątpliwości tej osoby chętnie zdecydowałby się ją przyjąć. – Ja jestem w grupie pomiędzy szczepionkami tej a tamtej firmy, więc miałbym szansę wskoczyć do kolejki. Mogę się nią zaszczepić nawet jutro – podkreślił prof. Gut.

Dodał, że oczywiście konieczne jest stałe monitorowanie procesu szczepień. Zawsze jego zdaniem może istnieć jakiś czynnik, który wywołuje u danego promila osób reakcję nie taką, jaką się zakłada. – To nie powód jednak do tak wielkiej awantury i takich – teatralnych – reakcji. Bo rozumiem, że jak gdzieś pojawia się problem, to się go identyfikuje. Jak w Polsce nie ma problemu z takimi reakcjami po tej szczepionce, to w imię czego mamy z niej rezygnować? W imię solidarności z innymi krajami? Ta została zburzona, gdy Niemcy zechcieli kupować szczepionki poza unijnym mechanizmem. Tu kłania się więc powiedzenie, że jeżeli „moja żona mnie zdradziła, to zwalnia to i mnie z wierności” – zakończył ekspert.

Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, Michał Kuczmierowski poinformował we wtorek, że kolejna dostawa do naszego kraju 65 tys. szczepionek przeciwko COVID-19 firmy AstraZeneca planowana jest w piątek, 19 marca, a 210 tys. preparatu od Moderny ma dotrzeć w sobotę.

Według rządowych danych w Polsce wykonano dotąd 4 557 060 szczepień przeciw COVID-19, w tym 2 946 767 pierwszą dawką i 1 610 293 – drugą. Zutylizowano 5879 dawek

RL / PAP / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version