W Lublinie podsumowano roczne działania związane z pandemią koronawirusa. Nie sposób wymienić wszystkich służb i instytucji zaangażowanych w zwalczanie epidemii. Na pierwszej linii frontu byli medycy, ale nie tylko.
Równo rok temu, 10 marca 2020 r. potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w województwie lubelskim.
– To były niezwykle trudne 365 dni, szczególnie dla medyków – mówi profesor Krzysztof Tomasiewicz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie. – Pandemia zaskoczyła cały świat swoim rozmiarem. Nikt z nas nie ma zamiaru przekonywać, że wszystko było idealnie; że było to niekończące się pasmo sukcesów. Nie możemy mówić o takich sukcesach, kiedy codziennie chorują tysiące ludzi, a umierają dziesiątki czy setki osób. Jednak jeżeli spojrzymy na ostatni rok, nie mamy się czego wstydzić, gdy chodzi o podjęte działania. Udało się zorganizować prawie, że od zera funkcjonowanie systemu opieki nad pacjentem z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Konferencja podsumowująca rok walki z pandemią COVID-19
– Trzeba podkreślić gigantyczną pracę inspekcji sanitarnej na starcie pandemii i działanie całego systemu ratownictwa medycznego. To wtedy pojawiają się dwa rodzaje karetek: systemowe i covidowe; te drugie do transportu zakażonych. Mieliśmy 8 szpitali z oddziałami zakaźnymi. Przed COVID-em było na nich około 230 łóżek, a do walki z pandemią startowaliśmy już z 700 – początki zmagań z pandemią przypomina wojewoda lubelski Lech Sprawka.
– Na froncie walki z pandemią był też sanepid, a pracownicy inspekcji sanitarnej to grupa niespełna tysiąca osób. Musiały one odpowiedzieć na wiele tysięcy telefonów i zapytań – przypomina Maria Korniszuk, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie. – Najtrudniejsze chwile nastąpiły na przełomie października i listopada 2020 roku, kiedy to liczba zakażeń była równa połowie wszystkich osób zakażonych w ciągu całego tamtego roku.
Epidemia jednak się nie skończyła. Jeśli będzie więcej chorych, przybędzie łóżek w szpitalu tymczasowym w Lublinie.
– Wszystko zależy od tego, czy dynamika wzrostu liczby osób hospitalizowanych się utrzyma do końca tego tygodnia – mówi lubelski wojewoda Lech Sprawka. – W połowie następnego tygodnia będziemy chcieli uruchomić kolejny moduł – 28 łóżek. W tej chwili wznowiliśmy proces rekrutacji pracowników szpitala. Jest duże zainteresowanie i nie powinniśmy mieć problemu ze skompletowaniem personelu. Nie chcielibyśmy w sposób znaczący rozszerzać łóżek zakaźnych w szpitalach systemowych.
W placówce, która powstała w hali Targów Lublin, jest obecnie łącznie 66 łóżek, z czego 10 z respiratorami. W szpitalu tymczasowym przebywa 37 pacjentów. To najwięcej od początku funkcjonowania placówki.
CZYTAJ: Przybędzie 28 łóżek w szpitalu tymczasowym
– Dla „typowego” pacjenta zakażonego teraz mamy 1429 w szpitalach drugiego poziomu. We wtorek zajętych było ich 996 – dodaje wojewoda.
Kolejne ośrodki w Polsce przystąpią do programu oceny skuteczności leku na koronawirusa – immunoglobuliny lubelskiej firmy Biomed. – W tej chwili około 50 pacjentów otrzymało już preparat. Docelowo w badaniach powinno uczestniczyć około 400 osób. W związku z tym, że chcemy, aby to badanie jak najszybciej się zakończyło, trwają rozmowy o jego uruchomieniu w kolejnych polskich ośrodkach – wyjaśnia prof. Tomasiewicz.
– Osobom, które myślały, że ten projekt upada, chcę powiedzieć, że absolutnie tak się nie dzieje. Przewidujemy, że w ciągu 1-1,5 miesiąca będziemy mogli dokonać pierwszej oceny efektów tego badania. Musimy to badanie przeprowadzić według wszelkich zasad sztuki. I tak się dzieje -dodaje prof. Tomasiewicz.
CZYTAJ: Lubelski lek na koronawirusa będzie oceniany przez zewnętrzne ośrodki naukowe
– Wytrzymajmy wszyscy razem przynajmniej jeszcze miesiąc – prosi lubelski wojewoda, który zwraca uwagę na postępujące szczepienia, jako środek ograniczający pandemie.
Na razie województwo lubelskie ma najniższy wskaźnik zakażeń na 1000 mieszkańców.
W środę, 10 marca rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 17 260 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło 89 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 309 osób.
CZYTAJ: MZ: 17260 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 398 osób
W województwie lubelskim potwierdzono 616 nowych nowych zakażeń koronawirusem. Zmarły 24 osoby, z czego 21 miało choroby współistniejące.
CZYTAJ: Lubelskie: 616 nowych nowych zakażeń koronawirusem. Zmarły 24 osoby
TSpi / opr. ToMa
Fot. Piotr Michalski