Województwo lubelskie podpisało trzy kolejne umowy w ramach rządowego programu Kolej Plus. Chodzi o rewitalizację połączenia Chełm-Włodawa, prace na odcinku Rejowiec-Zawada-Zamość oraz utworzenie połączenia kolejowego Lublin-Łęczna/kopalnia LW Bogdanka.
CZYTAJ: Lubelskie: nadchodzi kolejowa rewolucja. Kolejne umowy podpisane
Trwają przygotowania do tegorocznych matur. Ze względu na pandemię koronawirusa – podobnie jak w ubiegłym roku egzaminy odbędą się w reżimie sanitarnym.
CZYTAJ: Pomimo pandemii matura bez taryfy ulgowej
Blisko 700 farmaceutów, fizjoterapeutów i diagnostów laboratoryjnych zgłosiło się na szkolenia uprawniające do przeprowadzania szczepień przeciwko COVID-19. Osoby te, po zdobyciu uprawnień, będą pomagać lekarzom i pielęgniarkom w wykonywaniu szczepień.
CZYTAJ: „Idzie zaskakująco dobrze”. Farmaceuci i fizjoterapeuci uczą się, jak szczepić przeciw COVID
– Na ten moment do 17 maja planujemy z każdym dniem włączać do programu szczepień jeden rocznik – powiedział w piątek w Gdańsku premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że jeśli zwiększą się dostawy szczepionek do Polski, to możliwy jest scenariusz “wzmocnienia” tempa szczepień.
CZYTAJ: Premier: Do 17 maja planujemy z każdym dniem włączać do programu szczepień jeden rocznik
Białorusini przebywający w Białej Podlaskiej napisali 140 listów ze słowami wsparcia do politycznych więźniów w ich kraju. Listy też są skierowane do Polaków, którzy zostali aresztowani na Białorusi. Wkrótce mają być wysłane. – Chcemy w ten sposób pokazać naszą solidarność z osadzonymi – mówią organizatorzy akcji.
CZYTAJ: Z Białej Podlaskiej płyną listy ze wsparciem dla więźniów politycznych na Białorusi
Przy wspólnocie Emaus w Krężnicy Jarej powstał skwer zasłużonej betoniarki. Z pomocą tego urządzenia budowano wszystkie obiekty stowarzyszenia, które pomaga osobom wykluczonym społecznie.
CZYTAJ: W Krężnicy Jarej powstał skwer zasłużonej betoniarki
Powstaje książka o mieszkańcach kolejowego osiedla Dyrekcja w Chełmie. Jej autorka poszukuje relacji i wspomnień ludzi związanych z dzielnicą powstałą w ramach budowy przed wojną nowej siedziby Wschodniej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych.
CZYTAJ: Chełm: powstaje książka o wyjątkowym osiedlu. Autorki czekają na wspomnienia
W Lublinie rozpoczął się pilotażowy projekt pod tytułem „Szkolny Budżet Obywatelski”. To inicjatywa mająca na celu rozwijanie samorządności dzieci i młodzieży.
CZYTAJ: Lublin: pilotażowy projekt rozwinie samorządność dzieci i młodzieży
Program poprowadziła Marzena Lewandowska.
Fot. Piotr Michalski