– Apogeum trzeciej fali mamy już za sobą – powiedział w Nałęczowie minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiadając przywracanie łóżek covidowych do powszechnego systemu opieki w szpitalach. Teraz priorytetem ma być odbudowa zdrowia Polaków i powrót do normalnego leczenia pacjentów.
Tegoroczne uroczystości przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej także będą przebiegać w cieniu pandemii. Z tego powodu w wielu parafiach uroczystości nie odbędą się w maju. W innych dzieci zostały podzielone na mniejsze grupy. Rodzice zaś nadal nie są pewni, czy będzie można zorganizować przyjęcia dla rodziny.
CZYTAJ: Pierwsza Komunia ponownie pod znakiem pandemii. Jak uroczystości będą wyglądać w tym roku?
Znowu można korzystać z usług kosmetyczek i salonów fryzjerskich. W części kraju – także w naszym regionie – obowiązują złagodzone restrykcje sanitarne. Do szkół wrócili – w formie nauczania hybrydowego – wrócili uczniowie z klas 1-3 szkół podstawowych.
CZYTAJ: Luzowanie obostrzeń: pierwsi uczniowie wrócili do szkół, salony fryzjerskie wznowiły działalność
Przestępcy wykorzystując trwający Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań próbują wyłudzić wrażliwe dane, takie jak numer dowodu osobistego, dane z kart płatniczych czy rachunków bankowych oraz loginy i hasła.
CZYTAJ: Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań: uwaga na fałszywych rachmistrzów
Naukowcy z Lublina będą monitorować obecność koronawirusa w ściekach. Miasto Lublin, spółka Nexbio, UMCS oraz MPWiK Lublin rozpoczynają współpracę badawczo-rozwojową. To pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce.
CZYTAJ: Lubelscy naukowcy będą monitorować ścieki pod kątem obecności koronawirusa
W weekend w Lublinie padło jedno pisklę sokoła wędrownego, w Chełmie zniknęła samica pustułki. Samiec sam próbuje wysiadywać jaja. W gniazdach z Chełma i Lublina jest monitoring, stąd pytanie: czy ingerencja człowieka może pomóc tym ptakom?
CZYTAJ: Zniknęła samica sokoła z Chełma. Pomoc człowieka dzikim ptakom nie zawsze jest możliwa
Na Roztoczu powstaje film dokumentalny, który przypomni niezwykły epizod z czasów II wojny światowej. 77 lat temu (w nocy z 23 na 24 kwietnia 1944 roku) w osadzie Florianka placówka Armii Krajowej „Hipopotam” przyjęła 30 ton sprzętu i wyposażenia. Zrzutu dokonały załogi 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia latającej w barwach RAF-u.
CZYTAJ: Film dokumentalny upamiętni pierwszy zrzut na zrzutowisku „Hipopotam”
Program prowadziła Marzena Lewandowska.
Fot. Piotr Michalski