Będzie miejscem inspiracji dla młodszych i starszych. W Chełmie powstanie interaktywne Centrum Nauki

img 5582 2021 04 30 184846

Interaktywne Centrum Nauki – podobne do warszawskiego Centrum Kopernika – powstanie w Chełmie. Pierwszych gości przyjmie za 3 lata.

Dziś (30.04) list intencyjny w sprawie inwestycji podpisali minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek i prezydent Chełma Jakub Banaszek.

– Cieszą mnie aspiracje Chełma – mówi minister Przemysław Czarnek. – Nie mamy wątpliwości, że rozwój tego rodzaju ośrodków będzie sprzyjał popularyzacji nauki i popularyzacji uczenia się, studiowania oraz dotykania na żywo tego, czego na co dzień nie widzimy. Podobne centrum, Centrum Nauki Kopernik, które w Warszawie mieści się przy samej Wiśle, zrobiło ogromnie dużo dobrego wśród dzieci i młodzieży w Polsce. Nie mamy najmniejszych wątpliwości, że takich centrów musi być więcej. Dobrze, że Chełm ma takie aspiracje, a Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz rząd Rzeczpospolitej Polski na pewno pomoże w realizacji tych dążeń.

CZYTAJ: Minister nauki i edukacji z wizytą w Chełmie. Podpisze list intencyjny w sprawie budowy Centrum Nauki

– Inwestycja wzorowana na Centrum Nauki Kopernik zostanie zrealizowana w ciągu 3 lat w naszym mieście – informuje prezydent Chełma Jakub Banaszek. – Do końca tego roku miasto ma za zadanie przygotować koncepcję, następnie projekt będzie mógł być realizowany, oczywiście w ramach pozyskania środków zewnętrznych. Pierwsze wbicie łopaty planujemy pod koniec 2022 roku, najpóźniej w pierwszym kwartale 2023 roku. Chcielibyśmy, żeby cała inwestycja była zakończona rok później, czyli w 2024 roku.

– Zależy nam na stworzeniu miejsca inspiracji zarówno dla młodszych, jak i starszych odbiorców – podkreśla Damian Zieliński z chełmskiego magistratu. – Odwiedzający centrum będą mogli w niekonwencjonalny, ale przede wszystkim kreatywny sposób poznać i zrozumieć otaczający nas świat, uczestniczyć w interaktywnych wystawach i ekspozycjach, samodzielnie przeprowadzać rozmaite doświadczenia czy brać udział w warsztatach oraz pokazach z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. 

– Całym sercem popieram Centrum Nauki. Tu generalnie jest mało atrakcji, więc to jak najbardziej dobra inicjatywa – i dla dzieciaków, i dla dorosłych. Jeśli będzie na takim poziomie jak Kopernik, to fantastycznie – uważa jedna z mieszkanek Chełma.

– W Chełmie prawie nic nie ma, może to jest jakaś przyszłość dla młodzieży – dodaje kolejna mieszkanka.

– Centrum będzie znajdowało się przy planowanej obwodnicy południowej, na dawnym targowisku miejskim, przy ogródkach działkowych, na ul. Zawadówka. Jest to działka ponad 1,5 ha. Inwestycja będzie warta ok. 150 mln zł – mówi Jakub Banaszek. 

– To kolejny krok w ambitnym planie rozwoju miasta i regionu – zaznacza pierwszy zastępca prezydenta miasta Janusz Cieszyński. – To krok szczególnie ważny, dlatego że dotyczy tego, co czasami jest ulotne i o czym czasami zapominamy, czyli tego, że oprócz miejsc pracy i twardej infrastruktury, w każdym mieście powinny być miejsca, w których można mieć kontakt ze światem nauki, kultury i sztuki. Moim zdaniem to magnes nie tylko dla naszego regionu, ale też całej Lubelszczyzny. Jeżeli ten projekt będzie tak ambitny jak chcielibyśmy, żeby był, to myślę, że będzie ważny dla mieszkańców całej Polski.

Wstępna koncepcja zakłada, że Centrum Nauki zostanie zbudowane na działce przy wyjeździe z Chełma w kierunku Krasnegostawu.

RyK/WM

Fot. Urząd Miasta Chełm/nadesłane

Exit mobile version