Chełm przeciera szlak. Ceny ciepła mają tam być najniższe w województwie

001 2021 04 07 191250

Gazy z produkcji klinkieru cementowni ogrzeją domy mieszkańców Chełma. To nowy pomysł na ratowanie Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, którego efektem jest zawarte między fabryką a miastem porozumienie.

– Bez dobrze działającej ciepłowni, spełnienia norm unijnych oraz standardów europejskich nie będziemy w stanie zapewnić bezpieczeństwa energetycznego dla mieszkańców – mówi prezydent miasta Jakub Banaszek: – Udało nam się wspólnie wypracować model, który pozwoli w najbliższej perspektywie dokonać potrzebnych inwestycji, a także doprowadzić do tego, że uratuje się funkcjonowanie chełmskiej ciepłowni.

– Pierwszy etap projektu będzie obejmował dostawy ciepła z już istniejącej instalacji do produkcji klinkieru Cementowni Chełm – tłumaczy Tadeusz Radzięciak, członek zarządu Cemex Polska: – Etap ten obejmuje również budowę na koszt Cemexu nowego odcinka ciepłociągu. W drugim etapie, w ramach nowego projektu Elektrowni Chełm, instalacja rozbudowana zostanie o układ termicznego przekształcania odpadów z odzyskiem ciepła i produkcję energii elektrycznej

– Projekt dostaw ciepła z alternatywnych źródeł energii w Cementowni Chełm polega na zapewnieniu dopływu ciepła, które w procesie produkcji cementu jest odpadem – mówi Janusz Cieszyński, zastępca prezydenta miasta Chełm: – Paliwo, które będzie wykorzystywane w cementowni jest ekologiczne ze względu na to, że jest to paliwo lokalne. To są elementy odpadów przesegregowanych, aby mogły być przekształcone na źródła energii. Pozwoli to na to, aby środki, które są przeznaczane na zakup energii, nie były wydawane na zakup uprawnień do emisji CO2.

– To nie tylko zapewnienie bezpieczeństwa, ale także odejście od systemu handlu emisjami CO2, czyli coś, z czym chełmska ciepłownia borykała się od dawna. Spowodowało to utratę płynności finansowej, a także pogorszenie wyników spółki, ale także obniżenie kosztów zakupu samej energii i dokonanie potrzebnych inwestycji w zakresie modernizacji i funkcjonowania ciepłowni – mówi prezydent Jakub Banaszek.

– Ta energia będzie produkowana na potrzeby samej cementowni, natomiast ciepło popłynie do chełmskich domów i sprawi, że – według wszelkiego prawdopodobieństwa – ceny ciepła w Chełmie po zakończeniu realizacji projektu, czyli za dwa, trzy lata, będą jednymi z najmniejszych w całym województwie – mówi Janusz Cieszyński.

– Można powiedzieć, że przecieramy szlaki, tworzymy dobry wzór, dobrą praktykę dla innych samorządów, które również – z uwagi na zmiany przepisów unijnych – będą zmuszone do szukania nowych rozwiązań w zakresie funkcjonowania ciepłownictwa – podkreśla prezydent Banaszek.

Elektrownia zlokalizowana będzie na terenie chełmskiej cementowni. Dwukilometrowy ciąg ciepłowniczy powstanie wzdłuż ulicy Fabrycznej i połączy cementownię z Miejską Siecią Ciepłowniczą.

RyK (opr. DySzcz)

Fot. pixabay.com

Exit mobile version