Bogate tradycje kolejnictwa sięgają w Chełmie lat przedwojennych. Są szanse na dalszy rozwój tej dziedziny. W Chełmie powstała spółka PKP Linia Chełmska Szerokotorowa, a od września powstanie klasa o profilu kolejowym.
Dzisiaj (15.04) w chełmskim magistracie podpisano dwa listy intencyjne dotyczące współpracy w zakresie kształcenia uczniów w Zespole Szkół Energetycznych i Transportowych.
– Linia Chełmska Szerokotorowa przygotowuje się do rozpoczęcia działalności operacyjnej. Chełmskie kolejnictwo jest więc w fazie dynamicznego rozwoju – mówi prezes zarządu Spółki PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa i PKP Linia Chełmska Szerokotorowa, Zbigniew Tracichleb. – Dzisiejsza kolej to już nie ta XIX-wieczna, to kolej nowoczesna, wymagająca wykształconych i odpowiednich kadr w odniesieniu do nowych technologii, które są wdrażane w kolejnictwie. Mam tu na myśli nie tylko obszar sterowania ruchem, ale również i nowoczesny tabor kolejowy, zarówno towarowy, jak i pasażerski.
– Trzeba wykorzystać potencjał gospodarczy miasta – podkreśla prezydent Chełma Jakub Banaszek. – To miasto, które ma bardzo bogatą tradycję kolejową. Nie kto inny jak marszałek Piłsudski wybrał Chełm na stolicę Wschodniej Dyrekcji Kolejowej. Choć wojna przerwała te ambitne plany, to dzisiaj chcemy w podobnym stopniu wykorzystać potencjał naszego miasta i otworzyć się na przedsiębiorców, nowe miejsca pracy i ruch kolei szerokotorowej.
– Podejdziemy do tego w sposób bardzo merytoryczny, również w zakresie pomocy technicznej, umożliwiając młodzieży praktyki w jednostkach, które posiadamy, czy to w Hrubieszowie, czy tu, w Chełmie – zapewnia Zbigniew Tracichleb. – Będziemy w stanie wesprzeć i realizować programy edukacyjne, które są niezbędne do wykształcenia młodzieży w odniesieniu do niezbędnych stanowisk pracy w kolei.
– Nawiązana dzisiaj oficjalnie współpraca jest nowym krokiem, który wzmocni ofertę edukacyjną Zespołu Szkół Energetycznych i Transportowych oraz da większe szanse i perspektywy rozwoju dla naszej młodzieży – mówi wiceprezydent Chełma Dorota Cieślik.
– To kolejna szkoła, z którą nawiązujemy kontakt i chcemy współpracować – mówi Andrzej Matysiewicz, dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Lublinie. – Podpisany przez zarząd spółki list intencyjny, który w dniu dzisiejszym przekazuję, otwiera drogę do zawarcia umowy współpracy i, już w przyszłości, zawarcia umów zgodnie z regulaminem stypendialnym. My, jako spółka Polskie Linie Kolejowe, zafundujemy uczniom szkół, z którymi współpracujemy, stypendia naukowe. Jeśli chodzi o województwo lubelskie, jest to czwarta szkoła, z którą nawiązujemy taki kontakt.
Uczniowie klasy o profilu technik transportu kolejowego mogą dostać stypendium w wysokości od 250 do 550 zł miesięcznie.
W najbliższym czasie w związku z rozwojem kolejnictwa w Chełmie planowana jest też modernizacja dworca kolejowego.
ŁoM/WM
Fot. Miasto Chełm FB