Projekt „Szlakiem kultury chełmskich Żydów” przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół Energetycznych i Transportowych w Chełmie zwyciężył w ogólnopolskim konkursie Szkoły Dialogu.
– W czasie pandemii uczniowie, realizując projekt, poznawali przeszłość Chełma poprzez indywidualne losy osób narodowości Żydowskiej – mówi nauczycielka języka polskiego z Zespołu Szkół Energetycznych i Transportowych w Chełmie Małgorzata Kołodziejczyk. – Uczniowie zorganizowali wiele działań w ramach projektu. Nawiązali kontakt z pochodzącą z Chełma Shlomit Beck i przeprowadzili z nią wywiad na temat historii jej rodziny. Został on następnie udostępniony w wersji angielskiej i polskiej na specjalnie stworzonej stronie internetowej.
– Shlomit Beck jest przedstawicielką organizacji chełmian w Izraelu – wyjaśnia Dorota Bita, adiunkt w Wydziale Historii Muzeum Ziemi Chełmskiej. – Organizacja zrzesza potomków drugiego i trzeciego pokolenia, nie tylko w Izraelu, ale również z innych państw diaspory. Shlomit Beck jest przedstawicielką dwóch rodzin, które były niezwykle liczne i egzystowały w Chełmie na wielu płaszczyznach. Realizacja projektu Szkoły Dialogu zbiegła się z bardzo ważnymi wydarzeniami, najtragiczniejszymi dla społeczności żydowskiej miasta Chełm, czyli likwidacją getta chełmskiego i marszu śmierci. W wyniku marszu życie straciło około dwóch tysięcy mężczyzn pochodzenia żydowskiego.
– Moim zadaniem było zdobywanie informacji oraz pomoc przy tworzeniu mapy – mówi Dariusz Karpiński. – Projekt ten był jednym z ciekawszych doświadczeń. Poznałem bardzo ciekawą kulturę żydowską Chełma, rozwinąłem też umiejętności pracy w grupie i zdolności komunikacyjne.
– Moją rolą w projekcie było wyszukanie różnorodnych utworów muzycznych naszych chełmskich Żydów – mówi Oliwia Majewska. – Znanym artystą będzie Shalom Chełm wraz ze swoim utworem „Cały świat to jeden wielki Chełm”.
– Chełm należał do tych miast Polski, które zamieszkiwane były przez różne narodowości, ale przede wszystkim żydowską – zaznacza Dorota Bita. – Do 1939 roku Chełm stanowił jedno z największych skupisk ludności żydowskiej na Lubelszczyźnie. Historię chełmskich Żydów brutalnie zakończyła II wojna światowa. Przez dziesiątki lat starano się zatrzeć ślady bytności mniejszości żydowskiej, jednak pamięć o wielokulturowym Chełmie i jego przeszłości staramy się obudzić na nowo w Muzeum Ziemi Chełmskiej. Młode pokolenie miało możliwość kontynuowania i uczestniczenia w tak ważnym wydarzeniu jakim jest budowanie dialogu.
– Wszystkie swoje działania dokumentowaliśmy i udostępnialiśmy w formie filmów, podcastu i galerii zdjęć, które stanowią uzupełnienie przygotowanej przez nas wirtualnej mapy – dodaje Małgorzata Kołodziejczyk.
W konkursie wzięło udział 200 uczniów z 14 szkół z całej Polski.
ŁoM/WM
Fot. nadesłane