Chełmska uczelnia inwestuje w kształcenie medyków. W mieście powstaje nowoczesna placówka

widok 1 2021 04 28 203254

W Chełmie powstaje nowoczesna placówka medyczna za ponad 35 mln zł. Buduje ją Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa. Inwestycja ma przyciągnąć studentów atrakcyjnymi, medycznymi kierunkami i nowoczesnym zapleczem dydaktycznym.

Dźwigi i ciężkie maszyny wjechały na ulicę Batorego w Chełmie, gdzie trwa budowa nowoczesnej placówki dla przyszłych studentów kierunków medycznych. 

– Ma to być podstawa do rozwoju w Chełmie takich kierunków jak pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne i położnictwo – mówi Jacek Kosiński, kanclerz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie. – Dopiero zaczynamy tworzyć płytę fundamentową. Już niedługo będziemy mogli przyjrzeć się, jak będzie wyglądało rozmieszczenie pomieszczeń, w których znajdą się Centrum Symulacji Medycznej i aule wykładowe. To budynek o trzech kondygnacjach o powierzchni 6,5 tysiąca metrów kwadratowych. Da nam to możliwość jednoczesnego kształcenia 400 studentów.

– Stawiamy nie tylko na sam budynek, ale także na nowoczesne wyposażenie, które pozwoli przygotować studentów do pracy w warunkach jak najbardziej rzeczywistych – tłumaczy rektor chełmskiej uczelni Arkadiusz Tofil. – Nasza uczelnia zyska dużą bazę dydaktyczną do rozwoju. Obecny czas szczególnie pokazał deficyty i braki kadr medycznych w naszym kraju. Mimo obserwowanych dzisiaj ograniczeń związanych z pandemią są pewne obszary, które udaje się realizować. Mam nadzieję, że w przyszłości dadzą podstawę do nowoczesnego kształcenia studentów w warunkach godnych XXI wieku w oparciu o nowoczesną aparaturę.

– Najważniejszym elementem budynku będzie Centrum Symulacji Medycznej – zaznacza Jacek Kosiński. – To centrum pozwoli w warunkach akademickich przygotować studentów do pracy na sali operacyjnej, sali ratownictwa medycznego czy też sali położniczo-ginekologicznej. 

– W budynku, poza aulami dydaktycznymi, będą znajdowały się garaże podziemne oraz laboratoria specjalistyczne, bezpośrednio związane z poszczególnymi funkcjami oraz umiejętnościami niezbędnymi dla kierunków pielęgniarstwo i ratownictwo medyczne – podkreśla Arkadiusz Tofil. – Cały budynek z punktu widzenia infrastruktury będzie wyposażony w odpowiednie instalacje gazów, które są niezbędne w warunkach rzeczywistych, czyli szpitalnych. W związku z tym, w ramach tego obiektu, jesteśmy w stanie odwzorować w stu procentach warunki, w których nasi absolwenci będą pracowali. Całość będzie też zwieńczona atrakcyjnym dla studentów miejscem widokowym znajdującym się w górnej części budynku, z którego rozciąga się przepiękny widok po horyzont południowo-wschodniej strony Chełma.

Budynek ma być gotowy w 2022 roku.

Budowę Instytutu Nauk Medycznych PWSZ wsparło Ministerstwo Edukacji Narodowej, które przeznaczyło na ten cel 28,5 mln zł dofinansowania.

To nie jedyna inwestycja uczelni. Przy lotnisku w Depułtyczach Królewskich trwają równolegle prace nad budową betonowego pasa startowego dla samolotów.

RyK/WM 

Fot. pwszchelm.edu.pl

Exit mobile version