Punktualność, zachowanie dystansu i poprawnie nałożona maseczka – to podstawowe zasady obowiązujące osoby zgłaszające się na szczepienie. Warto mieć przy sobie już wypełniony kwestionariusz wstępnego wywiadu przed szczepieniem.
W większości pacjenci stosują się do tych zaleceń. Zdarzają się jednak sytuacje, że część z nich przyjeżdża do punktu szczepień nawet 2,3 godziny przed terminem. Wczoraj (8.04) było tak w szpitalu przy al. Kraśnickiej w Lublinie. Skutkiem było powstanie kolejki przed szpitalem – mówił wczoraj dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego przy al. Kraśnickiej w Lublinie, Piotr Matej: – Każdy z pacjentów otrzymuje informację SMS-ową o godzinie planowanego szczepienia. Prosimy na tę godzinę przychodzić. Może być rezerwa 15-minutowa, ale nie tak, jak to miało miejsce choćby dzisiaj. Następuje kumulacja i później jest denerwowanie, że następuje brak dystansu czy też zachowania warunków epidemiologicznych.
CZYTAJ: Kolejki chętnych na szczepienia przed szpitalem. Lekarze apelują o przychodzenie na czas
Dziś sytuacja była już unormowana i większość zgłaszających była na miejscu 30 minut przed swoim terminem.
– Mam na 10.20. Przyjechałem pół godziny wcześniej, bo zalecane jest 15 minut, więc nic mi się nie stanie jak poczekam, a podobno wzywają na godziny, także tragedii dzisiaj nie ma – mówi jeden ze zgłaszających się na szczepienie. – Wszystko jest na czas. Przede mną były dwie osoby – podkreśla inna osoba.
Punkty szczepień zachęcają do wcześniejszego drukowania i wypełniania kwestionariusza wstępnego wywiadu przed szczepieniem. Dziś rano w punkcie przy al. Kraśnickiej wielu pacjentów miało już ankiety wypełnione.
Podstawowe zasady, których należy przestrzegać w punkcie szczepień przypomina rzeczniczka lubelskiego oddziału NFZ Małgorzata Bartoszek: – Po pierwsze, należy zadbać o punktualność. Należy przyjść do punktu szczepień 15 minut przed wyznaczonym czasem. Wszystko po to, aby w punkcie szczepień nie gromadziło się więcej osób niż jest to konieczne. Pacjent nie musi czekać na szczepienie już na godzinę lub dwie przed swoim terminem. Niepotrzebnie wtedy narażamy się na większy stres i stanie w kolejce. Druga zasada: trzymaj dystans, zachowuj bezpieczną odległość od innych osób, przynajmniej 1,5 metra. Trzecia zasada: noś maseczkę. Kolejna zasada: myj i dezynfekuj ręce. Przed wejściem do punktu szczepień zdezynfekuj ręce. Pamiętaj o tym także po szczepieniu i po powrocie do domu.
W organizacji szczepień pomagają m.in. żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy pilnują, żeby proces przebiegał sprawnie.
Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby dorosłej przeciw COVID-19 jest dostępny na stronie gov.pl.
Do tej pory w Lubelskiem wykonano 413 tysięcy szczepień. Dwoma dawkami zaszczepiono blisko 123 tysiące osób.
MaK (opr. DySzcz)
Fot. archiwum