– Wychowanie do życia w rodzinie będzie jednym z priorytetów w nowym roku szkolnym – podkreślił w czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek po posiedzeniu zespołu ds. statutu zawodowego nauczycieli.
– Jednym z priorytetów kolejnego roku szkolnego będzie wychowanie do życia w rodzinie, bo chcemy promować ten przedmiot – powiedział Czarnek, przypominając, że każdego roku minister edukacji i nauki przedstawia w rozporządzeniu priorytety na kolejny rok.
Szef resortu edukacji przyznał dalej, że nie będzie to zmieniało podstawy programowej przedmiotu ani liczby godzin. Wyjaśnił, że resort „stawia na promocję tego przedmiotu”, na którym – jak wymienił – „młodzi ludzie mogą uzyskiwać informacje na temat rodziny, życia w rodzinie, obowiązków rodzinnych, roli rodziny w społeczeństwie i jej wagi dla przyszłości społeczeństwa”.
– Rzecz niezwykle ważna, oparta na Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, która powinna być promowana – dodał.
W czasie briefingu po spotkaniu minister Czarnek pytany był także o kwestie lekcji religii i etyki.
– Będziemy dążyli do tego modelu, który miał miejsce jeszcze kilkanaście lat temu w polskich szkołach, tzn., żeby uczniowie wybierali albo religię, albo etykę – wyjaśnił minister Czarnek.
– Szkoła jest miejscem, w którym uczymy i przekazujemy dzieciom wiedzę na temat systemu wartości, na bazie którego funkcjonuje to społeczeństwo, norm, które obowiązują w tym społeczeństwie – zaznaczył.
W ocenie ministra „w ramach albo lekcji religii, albo w ramach etyki – tego rodzaju wiedza powinna do uczniów trafiać”.
– Tak było kilkanaście lat temu i rzeczywiście – dobrze to funkcjonowało – zwrócił uwagę minister edukacji i nauki.
Wskazał, że do tego modelu uda się „dojść dopiero wtedy, kiedy będziemy mieli wystarczającą liczbę nauczycieli etyki i materiały do nauki etyki. Ten proces będzie na pewno trwał kilka lat” – zapowiedział Czarnek.
Następne posiedzenie zespołu ds. statutu zawodowego nauczycieli odbędzie się 18 maja. Będzie poświęcone systemowi podejścia do wynagradzania nauczycieli. Podstawą do rozmów będzie materiał przegotowany przez resort edukacji i nauki.
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. pixabay.com