We wszystkich województwach w Polsce ruszają pilotażowo Powszechne Punkty Szczepień na COVID-19. W województwie lubelskim taki punkt powstał w Kraśniku.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Powszechny Punkt Szczepień w Kraśniku
– Wczoraj zapis, dzisiaj szczepienie, także jesteśmy bardzo zadowoleni – mówią ci, którzy zjawili się w punkcie szczepień: – Małżeństwo jest szczepione razem tego samego dnia , to bardzo duży plus. Pozytywnie to oceniamy – dodają.
– Docelowo chcemy szczepić 400 osób dziennie – mówi dyrektor szpitala w Kraśniku, Michał Jedliński: – W punkcie szczepień jest zatrudnionych 9 osób obsługujących. Szczepimy w godzinach 8.00-18.00. Zapisy pacjentów odbywają się poprzez portal pacjent.gov.pl i numer infolinii 989. Działamy na razie pilotażowo. Nie mamy nawet tylu chętnych na szczepienia, natomiast to jest pierwszy dzień działalności. Mam nadzieję, że ilość pacjentów znacznie się zwiększy. W tym momencie jesteśmy przygotowani na 200 osób dziennie i każdego dnia będziemy się starać szczepić coraz więcej, aż osiągniemy co najmniej 400 osób.
– Szczepimy Moderną. Są cztery stanowiska szczepiące, pięć kwalifikujących. Pięć osób na każde 15 minut – bez problemu. Jeśli w którymś dniu zacznie brakować terminów, będę uzupełniał, żeby pacjenci mogli się rejestrować – dodaje Michał Jedliński.
– Powiat kraśnicki to 100 tysięcy mieszkańców i 50 km do Lublina, do dużych szpitali – mówi marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski: – Wydaje mi się, że tędy droga, żebyśmy jak najbardziej szli w teren z powszechnymi szczepieniami. Ten punkt szczepień w Kraśniku, świadczy o tym, że cała Polska będzie objęta akcją szczepień. Pamiętajmy, że duże miasta są ważne, ale i małe miasteczka też.
CZYTAJ: Lech Sprawka: jest szansa na poluzowanie w naszym województwie obostrzeń związanych z pandemią
– Jestem tu w ogóle z zaskoczenia. Przyjechałem zobaczyć gdzie jest punkt – mówi mieszkaniec Starego Kraśnika: – Wypełniam ankietę i z biegu jestem przygotowany do szczepienia. Prawdę mówiąc miałem termin umówiony gdzie indziej, daleko od Kraśnika.
W sumie w regionie powstanie 27 dużych samorządowych placówek, które będą szczepić mieszkańców.
– Potencjał tych punktów, które już działają, to w województwie lubelskim blisko 90 tysięcy szczepień tygodniowo – mówi dyrektor lubelskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Karol Tarkowski: – Te nowe punkty populacyjne to dodatkowo będzie ok. 40 tysięcy. Dojdą jeszcze szpitale, najczęściej powiatowe, które dadzą nam możliwość kolejnych 40 tysięcy szczepień tygodniowo, czyli możemy przyjąć, że w maju co najmniej 170 tysięcy szczepień tygodniowo to jest potencjał województwa lubelskiego. Aczkolwiek z różnych deklaracji wynika że to będzie jeszcze większa liczba. Wszystkie punkty powinny być gotowe w tym tygodniu do kontroli NFZ. Czyli na dobrą sprawę wszystkie mogłyby ruszyć w przyszłym tygodniu. W tym momencie to jest już tylko kwestia zaakceptowania oferty Rządowej Agencji Rezerwy Strategicznej na szczepionki.
CZYTAJ: Lech Sprawka: jest szansa na poluzowanie w naszym województwie obostrzeń związanych z pandemią
– Na dzisiaj wykonano w Lubelskiem już około pół miliona szczepień, w tym 135 tysięcy drugą dawką – mówi wojewoda lubelski Lech Sprawka: – W województwie lubelskim osób powyżej 18 roku życia, czyli tych, którzy są szczepieni w pierwszej kolejności, jest 1 milion 700 tysięcy, tak, że te wskaźniki są już w tej chwili wysokie. Jak dodamy teraz te nowe możliwości, to rzeczywiście myślę, że przed wakacjami będziemy w stanie osiągnąć odporność populacyjną.
W województwie lubelskim zmniejsza się współczynnik zapadalności na COVID-19 na 100 tysięcy mieszkańców. Obecnie wynosi on 34. Jeśli spadnie poniżej 30, zwiększy to szansę na poluzowanie obostrzeń.
TSpi (opr. DySzcz)
Fot. Iwona Burdzanowska