Pogranicznicy rozbili grupę przestępczą, która specjalizowała się w fałszowaniu dokumentów uprawniających do przekroczenia granicy. W sprawie zatrzymano ośmioro obywateli Ukrainy. Dwoje z nich zostało tymczasowo aresztowanych.
Do zatrzymań doszło przy współdziałaniu Nadwiślańskiego i Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. Grupa przestępcza działała w kilku miastach w Polsce.
– Chodziło o podrabianie dokumentów, które umożliwiały – głównie Ukraińcom – przekroczenie polskiej granicy – tłumaczy major Krzysztof Grzech z Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej. – Zatrzymane osoby zakładały w Polsce firmy, jednak nie prowadziły żadnej działalności gospodarczej. Firmy były zakładane wyłącznie po to, aby móc wystawić oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy, na podstawie których inni Ukraińcy mogliby przyjechać do Polski.
– Wiemy, że w nielegalny sposób granicę przekroczyło kilkaset osób – potwierdza Artur Szykuła, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Zamościu. – Tak funkcjonująca grupa przestępcza uzyskała łącznie 803 pozwolenia na prace, które posłużyły do pozyskania 641 wiz krajowych. Sprawcy działali na terenie Łodzi, Bydgoszczy, a także w innych miejscowościach na terenie Polski.
– Tylko dzięki wspólnym działaniom pograniczników doszło do rozbicia grupy przestępczej – podkreśla porucznik Dariusz Sienicki, rzecznik prasowy komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. – W trakcie działań przeszukano 9 lokali mieszkalnych wraz z siedzibami firm, gdzie zabezpieczono liczną dokumentację w zakresie zatrudnienia cudzoziemców w Polsce, a także telefony komórkowe, karty SIM i komputery, jako dowody w sprawie. Zatrzymano 8 obywateli Ukrainy – 4 kobiety i 4 mężczyzn w wieku od 26 do 44 lat, w tym organizatorów przestępczej działalności.
– Podejrzani usłyszeli zarzuty popełniania przestępstw: organizowania innym osobom przekraczania wbrew wszelkim przepisom granicy Rzeczpospolitej Polskiej, poświadczania nieprawdy, wyłudzania poświadczania nieprawdy, a także kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej – informuje Artur Szykuła. – Wobec dwóch osób zatrzymanych, które pełniły w grupie rolę kierowniczą, na wniosek prokuratury sąd zastosował najsurowsze środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Wobec innych osób zatrzymanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozorów policji.
Zatrzymanym grozi do 10 lat więzienia.
W 2020 roku Straż Graniczna udaremniła próbę nielegalnego przekroczenia granicy w kilkudziesięciu przypadkach. W tym roku udaremniono już 17 takich prób.
RyK/WM