Górki Czechowskie: uzasadnienie wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego

gorki 1 2021 04 07 144337

Miasto Lublin otrzymało uzasadnienie wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dotyczącego Górek Czechowskich.

Sam wyrok zapadł 17 lutego. Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie zdecydował wówczas, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie ponownie zajmie się sprawą częściowej zabudowy Górek Czechowskich. 2 lata temu Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał za nieważne studium w części dotyczącej Górek.

CZYTAJ: To nie koniec sądowej batalii ws. Górek Czechowskich. NSA wydał wyrok

– Wyrok NSA potwierdza naszą argumentację, w której od początku wskazywaliśmy na, naszym zdaniem, błędną ocenę sytuacji tzw. Górek Czechowskich przez WSA. (…) Ujęte w studium wysoczyzny, wskazane (…) do potencjalnej zabudowy, nie wchodzą do Ekologicznego Systemu Obszarów Chronionych oraz nie stanowią korytarza ekologicznego, ani elementów zespołu przyrodniczo-krajobrazowego – komentuje zastępca prezydenta Lublina Artur Szymczyk.

– Jeśli chodzi o zagrożenia dla obecnego stanu przyrody na terenie Górek Czechowskich, NSA stwierdził, że negatywna ingerencja w teren zielony nie nastąpi – twierdzi miasto.

Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Lublin, deweloper spółka TBV mogłaby postawić bloki na około 25 hektarach Górek Czechowskich. Na pozostałych 77 hektarach, które oddano miastu, powstaje park naturalistyczny.

Wojewoda lubelski uznał pozwolenia na budowę ścieżek w parku za zgodne z prawem. Prokuratura odwołała się od tej decyzji do Głównego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego.

CZYTAJ: Odkrycie na Górkach Czechowskich. Znaleziono kości, prawdopodobnie ludzkie

Tymczasem w marcu radni Prawa i Sprawiedliwości zawiadomili policję i Instytut Pamięci Narodowej o prawdopodobnym odnalezieniu na terenie Górek ludzkich kości. Szczątki zostały zabezpieczone przez policję i będą zbadanie w Zakładzie Medycyny Sądowej. Archeolog sprawujący nadzór nad budową ścieżek informował, że znalezione kości nie są ludzkimi szczątkami.

CZYTAJ: Radni PiS znaleziskami na Górkach Czechowskich zainteresowali „środowiska żydowskie”

Na Górkach Czechowskich w Lublinie mogą być pochowani więźniowie Zamku Lubelskiego oraz więzienia „Pod Zegarem”.

TSpi / WT

Fot. archiwum

Exit mobile version